Hemen hemen hayatın her alanında belki de ister istemez bir sunum yapmaktayız. Her alana göre bu sunumu farklı şekillerde icra ederiz. Okulda bir ödevin sunumunu yaparken farklı argümanlar kullanırız. Peki tam olarak sunum nedir, Sunum nasıl hazırlanır? sunum nasıl yapılır? Sunum örnekleri ve etkili sunum örnekleri nelerdir.

İş yerinde, işin yoğunluğu ve ciddiyeti ile eşdeğer oranda ekipmanlar ile sunum yaparız. Ve hatta bir misafir dahi beklerken öncesinde ufak çalışmalar ile sunuma hazırlanırız.

Sunum öncesi ve sonrası yapılması gereken nelerdir. İşte bu ve daha fazlasını konu edindiğimiz bu yazımızda, Sunum adına tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmayı amaçladık. Umarım bizim de bu sunumumuz dilediğiniz gibi gerçekleşir.

Sunum Nedir?

Sunum Nedir

Herhangi bir konu ile ilgili önceden hazırlık yapılarak, konu ile ilgili hazırlık süreci sonrasında görsel ya da diğer materyaller kullanılarak yapılan sözlü ya da yazılı bildirimlere sunum denir.

Sunumda konu herhangi bir şey olabilir. Ticari bir partner ile anlaşma öncesinde iş yerinizde ki hizmet ya da malın kalitesini belirtmek adına ufak da olsa bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

Bir aile ziyareti öncesi önemli bir konu konuşulacaksa öncesinde de ufak çalışmalar yapılarak sunuma hazırlanılır. Veya daha çok öğrencilerin muhatap olduğu şekli ile bir ders ve konu ile ilgili bir araştırmanın nihayetinde sınıf ortamında yapılan aktarımda da sunum yapılmış olur.

Kısacası sunum hayatın herhangi bir alanında ki sözlü ya da yazılı aktarım olarak ifade edilebilir. Ve hatta günümüzde normal sohbetleri dahi bu konu ile ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Dilerseniz şimdi de Sunumun özelliklerinden bahsedelim!

sunum nasıl hazırlanır

Sunumun Özellikleri Nelerdir?

Sunumda önceden az da olsa bir hazırlık süreci vardır. Ve bu süreçte tüm görsel ve işitsel araçlar kullanılabilir.

Sunum çoğunlukla bir kalabalığa yapılır. Tabii ki kişisel sunumlar olduğu gibi karşılıklı sunumlar da olabilir.

Sunum bir tanıtım ya da aktarım metodu olabilir.

Bu yüzden karşıdakinin anlayabileceği dil ve anlatım tekniği kullanılmalıdır. Ve bu anlatım tekniklerinden en çok kullanılanı ise; Açıklayıcı anlatımdır.

sunum nasıl hazırlanır

Sunumda Amaç Nedir?

Sunumda amaç, kişinin kendi becerilerini ya da görevlerini karşıdakine layıki ile ispat etmektir. Sunumda bir ispat amacı vardır. Ve karşıdakinin beklentileri doğrultusunda bu ispat gücü farklı şekillere bürünebilir.

Sunumda bir diğer amaç ise; beğendirme amacıdır. Çoğunlukla bu ihmal edilse de sunumun en önemli amaçlarından biri de hiç kuşkusu karşıdakine hizmet ya da işi beğendirme olgusu vardır.

Sunum Öncesi Ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Etkili bir sunum için kişilerin önceden yeterince bir hazırlık sürecini geçirmesi gerekir. İyi bir hazırlık sürecinden yoksun bir sunumda istenen verim alınamayabilir ve dolayısı ile istenen sonucu almak mümkün olmayan bir hal alabilir.

Etkili bir sunum için etkili teknikler kullanılmalıdır. Eğer sözlü bir sunum gerçekleştirecekseniz; Jest ve Mimik olarak ifade edilen el ve kol hareketleri ile birlikte söylemler de önemli bir yer tutar.

Tabii ki sunum öncesi yapılması gereken bir diğer en önemli hazırlık ise; Sunum ile eşdeğer ve ilintili materyallerin kullanılmasıdır.

Bilinmeli ki çoğu zaman sözler belirli bir süre sonra ortamı gevşetir ve rahatsızlık verir. İşte bu durumda doğru seçilmiş materyaller ile birlikte karşıdakinin bilinci ve dikkati her zaman açık tutulur.

Sunum sonrasında ise; dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler de vardır. Mesela; sunum sonrası olabildiğince sunum anına sadık kalınmalıdır.

Laubali ya da lakayt tutumlar, harika bir sunum gerçekleştirilmiş olsa dahi konuklar tarafından itici bulunabilir. Bu yüzden sunum sonrasında da olabildiğince kayda değer hareketler sergilemek ve mütevaziliği kaybetmemek gerekir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER