Supersonik Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda

Ana Sayfa Haber Teknoloji Supersonik Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda
Yunus Emre İyitütüncü   Boom Teknoloji, Virgin Galactic’in Richard Branson’ı yeni bir başlangıç ​​yaparken Boom Technology ile süpersonik bir uçak yaptığını  açıkladı. Boom Technology, uçağın Concorde jetinden veya diğer  uçaklardan daha hızlı olacağını söyledi.

Supersonic Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda
Supersonic Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda

Ses hızından daha hızlı uçan uçaklar ilk olarak 20. yüzyılın ortalarında geliştirildi. Ancak, Denver’da merkezi bulunan Boom Technology, yönetmelikler ve teknik zorluklar nediyle konseptin yenilikçiliğini ve genişlemesini durdurdu. Havacılık şirketi, Mach 2.2’de yola çıkan modern, süpersonik bir yolcu jeti geliştirerek bunu değiştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Sesin iki katı hız, ya da 1,451 mph (2,335 km / s). Süpersonik yolcu jet Concorde yaklaşık 1,350 km / saat hızla uçacak.

Boom’un CEO’su ve kurucusu Blake Scholl tarafından  yazılan bir blog yazısına göre  , sivil hava araçları için yeni bir hız rekoru kırmayı da hedefliyor . [ Süpersonik!En Hızlı 11 Askeri Uçuşu ]

Mach 2.2’de, yolcular New York City ve Londra arasında 3 saat 15 dakika içinde seyahat edebiliyorlardı. Süpersonik jet, San Francisco ve Tokyo arasında 5.5 saat içinde veya Sydney ve Los Angeles arasında 6 saat 45 dakika içinde uçabiliyordu.

Supersonic Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda

Scholl, “Süpersonik bir uçak inşa etmek kolay değil ;fakat bu önemli bir gelişme ” diye yazdı, başlangıç​ta motivasyonlarını anlatıyor. “Zorlu mühendislik ve teknik zorlukları severken, bizi gerçekten sürükleyen şey daha hızlı seyahatin münkün olabilmesidir.”

Scholl, ticari hava yolculuğunun  büyük hız gelişimi, 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başında ticari jetlerin kullanıma girmesiyle meydana geldiğini belirtti. O, bu tür jetler, ”Hawaii tatili”ni mümkün kıldı, 15 ila 16 saatlik uçuşu sadece 5 ila 6 saatte düşürdü.

Scholl,süpersonik ticari seyahatin de benzer etkisi olabilir ve gezegenin en uzak bölgelerini daha erişilebilir hale getirir.

Scholl, “[Avrupa’da] iş yapmak ve çocuklarınızı yatırmak için evde kalıp düşünmeyin,” Atlas Okyanusunu gezinmeyi hayal edin “ya da iki tam gün boyunca Asya’ya giden normal bir gidiş dönüşünü hayal edin … Zaman Artık bir sınır değil, nereye gidiyorsun? Nerede iş yapacaksın? ”

Supersonic Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda
Supersonic Jet Yolcu Uçağı 2020’de karşınızda

Boom, başlangıçtaki ilk süpersonik yolcu jetini geliştirmek için 33 milyon $ ‘lık yeni fon sağladı. Şirket, Air Transport World (ATW) adlı son boyutlu Boom uçağının bir prototipi olan “Baby Boom” ü ilk olarak kuracak .

Scholl, AB Boom’un ilk test uçuşunun 2018 yılında yapılması planlanıyor. Scholl, ATW’ye göre bu hafta Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Change Wings of Conference’da ilan etti. ATW, 2020 yılındaki testler ve 2023 yılına kadar Federal Havacılık İdaresi’nden sertifika almak üzere , 55 sınıfı konfigürasyondaki 55 yolcuyu taşıyacak olan Boom’un hedef alındığını bildirdi.

Kaynak:http://www.livescience.com/58989-boom-supersonic-passenger-jet.html

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir