Sürücüsüz Otomobillerin Dudak Uçuklatan Bütçesi : 7 Trilyon Dolar !

Ana Sayfa Haber Sürücüsüz Otomobillerin Dudak Uçuklatan Bütçesi : 7 Trilyon Dolar !
  Sürücüsüz-Otomobillerin-Dudak-Uçuklatan-Bütçesi-webhakim-p-1474

 

Sürücüsüz otomobiller her geçen gün etkisini artırmaya başlıyor ve yavaş yavaş bütçeleri ve çıkış tarihleride gündeme gelmeye başladı.

Intel ve Strategy Analytics’in ( Yabancı kaynaklı bir analiz şirketi ) yeni bir raporuna göre, 2050 yılına kadar 7 trilyon dolara mal olacak “yolcu ekonomisi” ne yol açabilir.

Mashable’ da yapılan habere göre, Sürücüsüz otomobillerin 2035 yılından itibaren, yılda 250 milyon saatlik bir gidişat açacağını ve 800 milyar dolarlık bir sektörün omurgasını sağladığını öngörüyor ( dünya genelinde ) , çalışma tamamen özerk araçların küresel olarak çoğalmaya başlayacağını öngörüyor.

Intel CEO’su Brian Krzanich, çalışmayı destekleyen bir açıklamada “Şirketler şimdi özerk stratejilerini düşünmeye başlamalıdır” dedi. “On yıldan daha kısa bir süre önce hiç kimse onu görmediği için yakında ortaya çıkacak bir uygulama veya paylaşım ekonomisi potansiyeli hakkında konuşuyordu.”

Bu yüzden, otomobiller, kullandığımız en güçlü mobil veri üreten cihaz haline geldiğinde ve insanlar binicilik için takas ederken ortaya çıkacak olan fırsat akışlarına uyandırmak için Yolcu Ekonomisi etrafındaki sohbeti erkenden başlatmıştık. Şirketler şimdi özerk stratejilerini düşünmeye başlamalı” dedi.

Sürücüsüz Otomobillerin 7 Trilyon Dolarlık Bütçesi

 

Sürücüsüz-Otomobillerin-Dudak-Uçuklatan-Bütçesi-webhakim-p-1475
7 trilyon dolarlık bütçe, tahmini potansiyel gelir kaynaklarına ayrılıyor ; bunların en büyüğü 3.7 trilyon dolara “hizmet olarak tüketilebilirlik” yani insanlara araba paylaşımı ve  taksi hizmetleri yoluyla ulaşım imkânı sağlıyor.

Şuan için satın alma gibi bir opsiyon bulunmuyor. Mevcut taşımacılık ve navlun standartlarının yerini alacağı hizmet olarak işyeri hareketliliğinin 3 trilyon dolar üretmesi bekleniyor.

Geri kalan 200 milyon dolarlık gelir “yeni uygulamalar ve hizmetler” uygulamasından gelebilir, ancak bunlar daha öngörü olduğu için kesin bir rakam verilmiyor.

Çalışma ayrıca, özerk araçlardan gelecek artan güvenlik düzeylerinin, kamu güvenliği maliyetlerinde 234 milyar doların üzerinde tasarruf sağladığını ve 2035 ile 2045 yılları arasında yarım milyon kişinin hayatta kalacağını ve daha fazla değer sağlayacağını öngörüyor.

Intel özerk geleceği kesinlikle benimsedi; Şirket, 2012 yılında kendi kendine sürüş gelişimine yönelik 100 milyon dolarlık bir fon oluşturdu ve otomobil görüntüleme şirketi Mobileye’yi Mart’ta 15,3 milyar dolarla satın alarak daha da büyük bir yatırım yaptı.

Intel’in kendi araçlarını gerçekten üretme planı yok – bunun yerine, sektörle pazarlamak istediği bir platform inşa ediyor – şirketin iNext platformundaki BMW ile olan ortaklığı, böyle bir düzenlemeye örnek olarak gösterilebilir.

Özerk gelecek ve sürücüsüz otomobil devri, tüm dünyayı şimdiden etkisi altına almış gibi görünüyor. Buna hazırlık yapan trilyon dolarlık şirketler, şimdiden kolları sıvamış durumda.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir