Swansea Üniversitesi: Akıllı Bandaj Teknolojisi ile Artık Yaralanmaktan Korkmayacaksınız !

Ana Sayfa Haber Swansea Üniversitesi: Akıllı Bandaj Teknolojisi ile Artık Yaralanmaktan Korkmayacaksınız !
  Bilim adamları, bir yaranın nasıl iyileştiğini, ne durumda olduğunu  tespit edebilen ve edindiği bulguları  doktorlara  mesaj ile ileten akıllı bandajların önümüzdeki bir yıl içinde kullanılacağını söyledi.

Bandajlar, hangi tedavinin gerekli olduğunu izlemek ve bir hastanın aktivite düzeyini takip etmek için gerçek zamanlı 5G teknolojisini kullanıyor.

Çalışmalar, Swansea Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsü tarafından yönetiliyor. Bu dijital yenilik için bir 5G  hub yaratmayı amaçlıyor.

Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILS) başkanı Prof.Dr. Marc Clement, “5G, sağlık hizmetleri üretmek için bir fırsattır” dedi.

Bu akıllı bandaj,  yara durumunu belirlemek için nano-teknoloji ile tasarlandı.

 Akıllı bandaj 5G altyapısına bağlanılıyor ve telefonunuz vasıtasıyla sizin ve yaranın durumu  hakkınızdaki verileri ( nerede olduğunuzu, ne kadar aktif olduğunuzu, yaranın durumunu ) kayıt ediyor ve bu verileri mesaj aracılığı ile doktorunuz ile paylaşıyor.

Aktarılan bulgular sayesinde  doktor spesifik bir zamanda yaranın durumunu biliyor ve tedavi sürecini  söz konusu kişiye ve yaraya göre ayarlayıp, kontrol edebiliyor.

Prof. Dr  Clement, akıllı bir bandajın nasıl üretileceğini açıklıyor.

Tedavi bireye, bireyin yaşam biçimine ve yaşam koşullarına göre değişebilen bir şeydir. Bu sistemle bireye ve koşullarına ilişkin bütün verilere vakıf olabilirsiniz.

Kullanılacak 5G teknolojisi ile hasta ve doktor sürekli etkileşim içinde olarak, tedavi süreci için birlikte mücadele edebilir.

Nano teknoloji uzmanları küçük sensörleri geliştirirken, ILS’deki 3B yazıcılar maliyeti düşüren bandajları üretmek için kullanılacak.

Prof Dr. Clement , Galya Merkezi’ndeki uzmanların da projeye dahil olduklarını ve denemelerin güney batı Galler’de , Arch sağlıklı yaşam ve yenilik projesi üzerinden bir milyon kişinin testleri gerçekleştirmek  projeye katılacağını söyledi .

Bilim adamları, bandajların bir yıl içinde denemeler için kullanıma hazır hale gelebileceğini bildirdi.

Kaynak : http://www.bbc.com/news/uk-wales-south-west-wales-39590851

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir