Tahmin Ettiğinizden Fazla Tuz İçeren 5 Yiyecek

Ana Sayfa Blog Tahmin Ettiğinizden Fazla Tuz İçeren 5 Yiyecek
Yunus Emre İyitütüncü   Kuruyemiş, cips gibi besinlerin tuz kaynağı olduğunu biliyoruz fakat eminiz, şimdi sayacağımız tahmin ettiğinizden fazla tuz içeren 5 yiyecek sizi şaşırtacak!

1. Kahvaltılık Gevrek

Güne sağlıklı bir başlangıç için kahvaltılık gevrek yememiz önerilir. Fakat her bir kase kahvaltılık gevrek ile çoğu zaman günlük tavsiye edilen tuz miktarının yaklaşık %10’una tekabül eden tuz alırız. O halde şöyle mi demeliyiz? Kahvaltıda gevrek yiyin, güne tuzlu başlangıç yapın! Oysa kahvaltılık gevrek yerine sade yulaf üzerine biraz doğranmış taze meyve ile yapacağınız kahvaltı kesinlikle çok daha sağlıklı olacaktır.

2. Ekmek

Ekmek severlere kötü haber; ekmek, tuzlu gıdalar sıralamasında da kara listede! Bagel ve benzerlerini hiç saymayalım, tuz miktarı onlarda daha da fena.

3. Paket Kekler

Tatlı ya da tuzlu fark etmez fırınlanmış ve pakete girmiş tüm gıdalar (doughnut, kurabiye, kek, börek vb) fazla tuz ihtiva eder. Evde pişirdiğimiz gıdalardan farklı olarak fazla konulan bu tuz, ürünlerin çabuk bozulmalarını önlemek içindir. Madem yaklaşan yaz günlerine rağmen sevabı ve günahıyla poğaça, kurabiye yemeyi göze aldınız, o halde ev yapımını tercih edin.

4. Hazır Çorbalar

Hazır çorba yerine evde pişirdiğiniz çorbayı tercih edin. Çünkü bir kase hazır çorba tahmin ettiğinizden fazla tuz içerir; tavsiye edilen günlük tuz miktarının neredeyse yarısını ihtiva eder.

5. Sıcak Çikolata

Bir fincan sıcak çikolata çikolata yeme isteğinizi bastırmanıza yardımcı olur. Çok daha az kaloriye çikolata yemiş gibi olmak güzel haber gibi gelebilir fakat her bir fincan sıcak çikolata günlük tavsiye edilen tuz miktarının yaklaşık %7’sine tekabül eder. Özellikle az tuzlu diyet yapanlar için bu oldukça yüksek bir rakamdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir