Tam 196 milyon TL rekor ceza alan Google’dan ilk açıklama geldi. Google, Rekabet Kurulu’nun verdiği 196 milyon TL’lik ihlal cezasıyla ilgili yaptığı açıklamada, arama sonuçlarıyla değil reklam gösterimiyle gelir elde ettiklerini vurgulayarak, ”Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır” açıklaması yapıldı.

Tam 196 Milyon TL Rekor Ceza Alan Google’dan Açıklama Geldi

Ceza Alan Google'dan Aciklama

Google, Rekabet Kurulu’nun verdiği 196 milyon TL’lik ihlal cezasıyla ilgili yaptığı açıklamada, arama sonuçlarıyla değil reklam gösterimiyle gelir elde ettiklerini önemle vurgulayarak, ”Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır” açıklaması yapıldı. Dahası Google, yanlış anlamaları gidermek için Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceklerini önemle belirtti.

Google Açıklamasını Tam Metni

google ceza

Google’ın açıklamasının tam metni şu şekilde: ”Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.” açıklaması yapıldı.

Rekabet Kurulu Neden Google’a Ceza Kesmişti

rekabet kurumu google ceza

Rekabet Kurulu, Google hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturma sonucunda, 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesine hükmetmişti.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!