Dünya çapında bir düzineden fazla volkan aynı anda patladı ve listeye üç yeni patlama daha dahil oldu.

Smithsonian Enstitüsü‘nün Küresel Volkanizma Programı, yeni patlamaları takip ediyor ve mevcut patlayan volkanların listesini her Çarşamba günü güncelliyor. En son güncelleme, üç yeni patlamanın listeye katılmasıyla birlikte toplam patlayan volkan sayısını 19’a yükseltti. Liste, tüm patlayan volkanları içermiyor.

Volkanların Aynı Anda Patlaması Alışılmadık Bir Durum Değil, Tuhaf Olan Patlamamaları Olurdu!

Tarihi Olay! Dünya Genelinde 19 Yanardağın Eş Zamanlı Patlaması!

Aslında birden fazla volkanın aynı anda patlaması alışılmadık bir durum değil. Uzmanlar, halk arasında herhangi bir telaş yapılmaması için açıklamalarda bulundu.

“DSÖ: Volkanlar sürekli olarak dünyanın her yerinde patlıyor. Bu normal. Dünya’daki volkanlar bunu yapar: patlarlar,” volkanolog ve bilim gazetecisi Robin George Andrews X’te yayın yaptı. “Çok fazla patlamaya hazır volkan var ve bazıları aynı anda patlayabilir. Gerçekten tuhaf olan ne olurdu biliyor musunuz? Hiçbir volkanın patlamaması”

Küresel Volkanizma Programı, etkin bir şekilde patlayan volkanların Haftalık Volkanik Aktivite Raporunu üretir, ancak bu rapor, kül uyarısı verildikten sonra, yeni bir aktivite deneyimledikten sonra, aktivitede bir değişiklik gösterdikten sonra veya alarm seviyesinde bir değişiklik gösterdikten sonra volkanları listeler. Rapor, sürekli patlayan onlarca volkanı içermez çünkü bu volkanlar, onlarca yıldır veya daha uzun süredir sürekli patlayan aktivite sergilemiş olsalar bile raporda yer almazlar.

“Şu anda patlayan volkanların sayısı normal,” Küresel Volkanizma Programı Direktörü Ben Andrews, Newsweek’e şöyle söyledi: “Şu anda devam eden 46 patlama var ve son 30 yılda genellikle herhangi bir zamanda yaklaşık 40-50 patlama olmuştur. 1991’den beri yılda ortalama 56 ile 88 arasında patlama olmuştur; bu yıl şimdiye kadar 67 patlama meydana geldi ve 2022’de 85 patlama yaşandı.” Andrews, medya raporlarının yanı sıra patlamaların daha iyi fotoğrafları ve videolarının halkın daha fazla dikkatini çekebileceğini söyledi.

Üç yeni kayıt, Japonya’nın Iwo Jima adasındaki bir su altı volkanı, İzlanda’daki Fagradalsfjall ve Rusya’daki Klyuchevskoy’u içeriyor.

Japonya

Tarihi Olay! Dünya Genelinde 19 Yanardağın Eş Zamanlı Patlaması!

Japon Volkan Adaları’ndaki bir su altı volkanı, 30 Ekim’de patlamadan önce yükselen bir dönemde bulunmuştu. Biriken magma sonunda suyun yüzeyini aşarak yeni bir ada oluşturdu.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA)’na göre Iwo Jima’da volkanik titreşimler, Ekim ayının ortasından beri her iki dakikada bir belgelendi.

Rusya

Tarihi Olay! Dünya Genelinde 19 Yanardağın Eş Zamanlı Patlaması!

Klyuchevskaya Sopka volkanı bu ayın başlarında patladı ve Associated Press’e göre deniz seviyesinin 8 mil üzerine devasa kül dumanları gönderdi. Volkan, Avrasya’nın en yüksek aktif volkanıdır.

İzlanda

Tarihi Olay! Dünya Genelinde 19 Yanardağın Eş Zamanlı Patlaması!

Fagradalsfjall volkanı henüz patlamadı, ancak volkanın binlerce deprem ve magma hareketine işaret eden bir yer deformasyonu gibi belirtiler göstermesi üzerine yetkililer Grindavík kasabasını tahliye etti. Volkan en son Temmuz ayında patladı ve 2021’den bu yana yaklaşık olarak yılda bir kez patlamıştır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER