Güney Afrika’da ortaya çıkan koronavirüs varyantı Omicron hızla yayılmaya devam ediyor.

Delta varyantının ardından ortaya çıkan ve yayılma hızı, diğer varyantlara göre çok daha fazla olan Omicron tehlikesi sürerken, Avrupa’da birçok ülke yeni tedbirlere başvurdu.

“Türkiye’de de kapanma veya yasak gelir mi?” sorusu merak edilirken, Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi Avrupa ile benzer kapanma önlemlerinin gündeme gelebileceğini söyledi ve bunun 1-1,5 ay sonra yaşanabileceğini ekledi.

Türkiye’de Tam Kapanma Olabilir! Omicron Dünya Genelinde Kısıtlamaya Neden Oluyor!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, Türkiye’de de tespit edilen ‘Omicron’ varyantının ‘Delta’, ‘Alfa’, ‘Beta’ gibi varyantlara göre daha hızlı yayıldığını söyledi.

Diğer yandan ise dünya genelinde kısıtlamaya giden ülkeler artıyor.

HOLLANDA’DA TAM KAPANMA

Noel arefesinde alınan tedbirlere göre, ülke genelinde okulların, üniversitelerin ve zorunlu olmayan tüm işletmelerin 14 Ocak’a kadar kapatılmasına karar verildi.

Temel ihtiyaçların temin edildiği yerler 05.00-20.00 saatleri arasında açık kalabilecek. Evlerde 13 yaş üstü en fazla iki misafir kabul edilebilecekken, Noel kutlamalarının yapıldığı 24, 25 ve 26 Aralık’ta ve yılbaşında hanelerde ve dışarıda en fazla dört misafire izin verilecek.

İSRAİL’DEN TÜRKİYE DAHİL 10 ÜLKEYE SEYAHAT KISITLAMASI

Aşılamada hızlı davranarak sürü bağışıklığına ilk ulaşan ülkelerden biri olan İsrail de Omikron tehdidine karşı kısıtlamalara geri döndü.

İsrail Sağlık Bakanlığı, aralarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 10 ülkeye seyahat yasağı getirdi.

Kırmızı listeye eklenen diğer ülkeler İtalya, Almanya, Belçika, Macaristan, Kanada, Fas, Portekiz ve İsviçre yer aldı. Omikron endişesiyle yapılan yeni düzenlemeye göre, İsrail ve bu ülkeler arasındaki seyahatlerin özel izne tabi tutulması kararlaştırıldı. Fransa ve Almanya da Omikron’un hızla yayıldığı İngiltere’ye seyahat yasağı getirmişti.

İrlanda’da yeni Kovid-19 kısıtlamaları yürürlüğe girdi

İrlanda, hızla yayılan Omicron mutasyonuna karşı yeni tedbirler uygulamaya başladı. Ülkede alınan yeni kısıtlama kararlarına göre, bugünden itibaren restoran, bar, Sinema ve tiyatro salonları gibi kültürel etkinliklerin gerçekleştiği mekanlar 20.00’da kapanacak.

Belçika’dan Omicron Varyantına Karşı Kısıtlama Kararı

Belçika’da Korona virüs salgını ile mücadele devam ederken Omicron mutasyonunun hızla yayılması yetkilileri harekete geçirdi. Hükümet, Noel tatilinde vaka sayısını düşük tutabilmek için önlemleri sıklaştırdı.

Alınan yeni kararlar kapsamında Sinema ve tiyatro salonları gibi iç mekân etkinliklerini durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta sonu Hollanda ve Danimarka’nın sinema salonlarını kapatma kararından sonra Belçika da vakaların artması nedeniyle iç mekân etkinliklerinin kapatılması dışında maçların seyircisiz oynanması ve işyerlerindeki müşteri kapasitesini düşürmek gibi yeni önlemler aldı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER