Teknoloji tarihinde yaşanan en büyük hatalar: IPod’u reddetmekten Google’ı geri çevirmeye kadar

Ana Sayfa Genel Teknoloji tarihinde yaşanan en büyük hatalar: IPod’u reddetmekten Google’ı geri çevirmeye kadar
Yunus Emre İyitütüncü   

Okuma süresi : dakika


Teknoloji tarihinde yaşanan en büyük hatalar1 -Kodak Dijital kamerayı kapattı

Reklam ucuz duvar kağıdı

Bir mühendis, 1975 yılında yöneticilere “filmsiz kamera”fikrini sundu,ancak oradakiler dışarıya gülerek çıktılar.2012’de iflasını ilan etti.Dijital dünyaya uyum sağlayamadı.

 

Teknoloji tarihinde yaşanan en büyük hatalar2-Yahoo Google’da kaçırıyor

Google’ın ilk günlerinde internetin devi olan Yahoo,Google için yapılan satış görüşmelerinde olumlu bir sonuç alınamadı.Yahoo gereken önemi vermemişti.Google’ın bu günkü değeri 500 milyar dolar, Yahoo ise sadece 35 milyar dolar.

3- Ron Wayne Apple’ın diğer kurucusu

 

Büyük ihtimalle Steve Jobs ve Steve Wozniak’ı biliyorsunuz,ancak Apple’ın bir 3.ortağı Ron Wayne vardı.Yüzde 10 hissesini 1976’da 1500 dolara sattı.Eğer kalsaydı 50 milyar doları olabilirdi.

4-Microsoft Zune

tatihte yapılan teknoloji hataları

Zune,biz sizi pek tanımıyoruz ve güvenemiyoruz.Microsoft’un IPod’a 2006 ‘da verdiği mesaj için çok geç kalmıştı.Bir kaç ay sonra iphone çıkacaktı.

5-Ipod’u kapatan şirkettatihte yapılan teknoloji hataları

Ipod’un mimarı şahısa özel müzik cihaz fikrini RealNetworks’e sunan Tony Fadell’di.Fakat onu reddettiler.Fadell Apple’da tarih yazmaya başladı.

6-Steve Jobs,Apple’dan ayrılıyor

tatihte yapılan teknoloji hataları

Jobs’un istifa etmeye zorlandığı ve insanların arasında tartışmalar yaşandığı sırada 1985’te Apple’den ayrılacaktı.1990’lı yıllarda ise John Sculley’in şirketine dayanan çalışmalar başladı.

7-Nintendo Philip için Sony’yi terk etti.

tatihte yapılan teknoloji hataları

1990’ların başında Sony ve Nintendo SNES için değişiklik üzerinde birlikte çalıştı.Ancak daha sonra şirketler gitti.Nintendo CD üzerinde Philips üzerine çalışmaya başladı.Daha sonra Sony Playstation’ı oluşturdu.

8-Western Union Telefonu Reddetti

tatihte yapılan teknoloji hataları

Alexander Graham Bell,patentlerini,telekomünikasyon şirketinin Western Union’a 1876 yılında sundu.Ama şirket bunları reddetti.Bell Telephone Company’ye ,sonunda AT&T tarafından satın alındı.

9-Blockbuster Netflix’i kapattı

tatihte yapılan teknoloji hataları

2000’de Reed Hastings,Blockbuster’a Netflix’i satmak için teklifte bulundu.Daha sonra şirket tarafından DVD’yi 50 milyon dolar karşılığında teklif etti.Ancak Blockbuster bunu reddetti.

 

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/2016/05/13/biggest-mistakes-in-tech-history/aol-time-warner/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir