Telefon Aracılığıyla Sağlık Hizmetleri Oluşmaya Başladı

Ana Sayfa Haber Sağlık Telefon Aracılığıyla Sağlık Hizmetleri Oluşmaya Başladı
  Ada, London ve Berlin’de kurulmuş bir sağlık uygulaması. Özelliği de tahmin edebileceğiniz üzere yapay zekayla beslenen ilk doktor olması. Şirket kendisine ‘kişisel sağlık dostu’ demeyi uygun görüyor. Kendisine biçtiği misyon ise semptomları tespit etmeye ve bu semptomların neye yol açabileceğiyle ilgili.

Şirketin kurucuları, CEO Daniel Nathrath and Chief Medical Officer Dr Claire Novorol, uygulamanın 6 senedir yapım halinde olduğunu ve bu sırada klinisyen ve doktorlar tarafından kullanıldığını belirtiyorlar. Bu sayede biriktirilen veritabanı kullanımı kolay bir arayüzle son kullanıcıya açıldığını da ekliyorlar.

Uygulamayı denemelik kullanan bir kullanıcının geri bildirimine göre; semptomlar belirtildikten sonra belli sorular sorulmaya başlanıyor ve bu sorular verilen cevaplara göre değişiyor. Cevaplar verildikten sonra 3 tane makul senaryo çıkartılıyor ve genelde evde tedavi edilmeye uygun öneriler sunuluyor.

Ada, gerçek senaryolar üzerine inşa edilmiş bir sağlık servisi. Uygulamanın yapay zekası semptomlar, medikal geçmişler ve bütün tıbbi raporlar eşliğinde hazırlandığı için hem çok bilimsel, hem de az da olsa hata payı var-ki bu hata payı doktorun kendisinde de olabilir.

Şirket kurucuları şu konuda da çok hassaslar; amaç doktorları ortadan kaldırmak değil, erişim güç olduğunda ona alternatif üretmek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir