Telefonunuzun Açısına Göre Parolanız Hacklenebilir !

Ana Sayfa Haber Mobil Telefonunuzun Açısına Göre Parolanız Hacklenebilir !
  Hackerler, pin kodları ve telefon şifleri olmasına rağmen, telefonunuzda bulunan hareket sensörlerine göz atarak telefonunuza girmenin bir yolunu buldular.İngiliz Newcastle Üniversitesi siber güvenlik araştırmacılarından birine göre, bilgisayar korsanlarının, telefonunuzun şifresini girerken telefon açınıza ve şifreyi yazarken ilerlediğiniz yolları takip ederek dört haneli bir şifreyi kolayca kırabileceklerini, belirtti.

Bu iddia’yı test etmek adına, Newscastle Üniversitesinde bir test gerçekleştirildi.Kullanıcıların şifreyi girerken izlediği yolları takip ederek, daha sonra şifreleri tahmin edilmeye çalışıldı.Şifreleri %70 oranında  kırmayı başardılar ve daha da ilginçi, şifrelerin %100 beşinci denemenin sonunda tamamen kırıldı.

Dr. Matta Maryam Mehrnezhad’ın yaptığı açıklamada Akıllı telefonların,tabletlerin ve diğer cihazların çoğunda GPS,mikrofon ve kamera yakınlık sensörleri bulunuyor.Mobil uygulamaların ve web sitelerin çoğunda, bu sensörlere erişmek için izin istemediğinden, kötü amaçlı programlar ve web siteleri telefonunuzu gizlice dinleyebilir ve telefonunuzdaki gizli ve özel bilgilerinizi çalabilirler.Hatta sensörler aracılığıyla telefon şifrelerinin bile kırılabileceğini ” , belirtti.

 

android hack

 

Banka Hesaplarınız Bile Hacklenebilir !

Bazı tarayıcılarda, telefonunuzda veya tabletinizde kötü amaçlı kod barındıran bir sekme açarsanız ve daha sonra banka hesabınızı açarsanız, bu casusların girdiğiniz her bilgiyi elde edebileceği ve hesaplarınızı hackleyebileceği belirtiliyor.

Güvenlik açıkları, teknoloji şirketleri ve tarayıcıları yapan firmalar tarafından açıkların kapatılması adına paylaşıldı ve Google,Firefox ve Apple gibi firmalar bu konudaki açıkları kapatmak adına çalışmalara başladı.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir