Tesla ve Space X'in CEO'su Elon Musk çok çarpıcı Mars açıklamaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kez ise Elon Musk, 2 yıl içinde yeni bir insansız araç gönderebileceklerini belirtti. Ayrıca da insanların 4 veya 6 yıl içinde de Mars'a iniş yapacağını belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk: İnsanlar 6 Yıl İçinde Mars’a İnecek

elon musk mars

ABD’de bulunan ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in ve Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk, Avrupalı bir medya devi olan Axel Springer’den ödül aldı. Ödül aldıktan sonra kısa bir açıklama yapan Musk, SpaceX’in Kızıl Gezegen Mars ile ilgili planları hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Diğer yandan ise insanların 6 yıl içinde Mars’a ayak basacağını belirten Musk, tahmini olarak ise Dünya ile Mars’ın yörünge verilerine dayanarak yaptığını açıkladı.

Muhtemelen iki veya üç yıl

Dünya ile Mars, Güneş’in etrafındaki elips şeklindeki yörüngelerinde aynı yönde fakat farklı hızlarda ilerliyor. Yani 2 gezegen her 720 günde bir, birbirlerine en yakın oldukları konuma denk geliyor.

Elon Musk, SpaceX’in ortalama olarak 2 yıl sonra Mars’a insansız bir uzay aracı gönderebileceğini açıkladı. Dahası, 4 veya 6 yıl sonra Mars’a gidip gelinebileceğini açıkladı.

Elon Musk, insanların Mars’ın yörüngesine ilk yolculuğunun ne zaman olacağına yönelik soruya ise “Muhtemelen iki veya üç yıl” cevabını verirken, buna karşın asıl maksadının pek çok insanın Mars’a gitmesini ve orada hayatını devam ettirmesini sağlayacak teknolojiyi geliştirmek olduğunu açıkladı.


Kaynak : https://techcrunch.com/2020/12/01/elon-musk-says-spacex-will-attempt-uncrewed-mars-flight-in-two-years-human-landing-in-four-to-six/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER