Elon Musk ve Tesla Model S Elektrikli Otomobil

Ana Sayfa Bilim Elon Musk ve Tesla Model S Elektrikli Otomobil
Ebru Taş   Tesla Model S en iyi otomobil ödülünü almış ve sadece 18 TL ile 500 kilometre yol gidilebiliyor!

ABD de bulunan Tesla Motors’un geliştirdiği elektrikle çalışan Model S 18 TL ile 500 km gidiyor arkadaşlar.
Çevre dostu olan bu otomobilde motor şanzımanı bulunmuyor. Elektrikten olan motorları ise aracın altında bulunuyor. “85 kwh’lik Panasonic batarya paketi ” ile çalışan araç tamamen şarj edildiğinde 500 km gidiyor arkadaşlar. Bu şarj bedeli ise sadece 18 TL.
Kurulumu ve giderleri üretici firma tarafından karşılanacak hızlı şarj istasyonlarında 20 dk bir şarj ile 300 km yol alınabileceği mümkün görülüyor arkadaşlar.

Aracın özellikleri arasında en dikkat çekici olan özelliği tüm ayarların 17 inç olan dokunmatik ekrandan yapılabilmesidir. Bu dokunmatik ekrandan sunroff navigasyon sürücü koltuğu klima vb. özellikleri kontrol edebiliyorsunuz arkadaşlar. Ayrıca bu aracın 3G İnternet bağlantısı da mevcuttur.
Araç 5 kapılı olup arka ve ön bagajları bulunuyor.

Bir diğer önemli nokta ise bu aracın vergisi yok yani motorlu araçlar vergisi ödemiyorsunuz ÖTV’si yüzde 3 KDV si ise yüzde 18.

Birazda sürüş özelliklerinden bahsetmek gerekirse bu araç gaza bastığınız anda 100 km hıza 3 saniyede çıkıyor. Diyelim ki ayağınızı çektiniz gaz pedalından, o zamanda kendini şarj ediyor fren kullanmadığımızdan dolayıda fren balataları gibi bir sorun oluşmuyor. Bunun yanında hız sabitleme özelliği ile öndeki araç ile aranızdaki olan mesafeyi de belirleyebiliyorsunuz belirlediğinizde de öndeki araç durunca sizde duruyorsunuz. Tekrar hareket etmeye başladığında siz de hareket ediyorsunuz.

Elon musk Tesla model s

Özellikleri daha bitmedi yine özelliklerinden bir tanesi şeritten çıktığınız anda şerit takibi özelliğiyle sizi titreşimle haberdar ediyor.

Araçta dişli olmadığı için kalkış anında tabiki bütün araçlardan önde kalkış yapıyor. Hızı 250 km ile sınırlandırılmıştır. Bunun yanında yağ filtresi gibi konular olmadığı için tamirciye ve petrol ofislerine ihtiyacınız olmayacak.

Diyelim ki bir restauranta gittiniz aracınızı vale park edecek bir an endişe duymanın söz konusu olabilir. Hiç korkmanıza gerek yok yeni yazılımı sayesinde aracı vale kontrolüne getirebilme imkanınız bulunuyor. Bu sayede vale’nin aracınıza zarar verecek sürüşlerin kontrolünü otomobil yapacak. Araç bagaj ve torpido gibi eşya bulunan gözlerinde açılmasına izin vermiyor.

Motor 8 yıl sınırsız kilometre ile garanti veriyor.

Otomobilin Trifaz zorunluluğu yok alacağınız aparat ile 220 volt ile şar edebilirsiniz.
Aracın arka koltuğunda rahatlıkla 3 kişi bagajda da belirli yaşa kadar oturubilecek çocuk koltuğu mevcut.

Özetlemek gerekirse bu otomobil hem performansı hem aile arabası hemde çevre dostu olmasından dolayı gayet iddialı görünüyor.

Süspansiyon olayını ise araç kendisi çözüyor bozuk yol veya tümsekli yollarda araç kendisini yerden yükseltebiliyor.

Fiyat konusuna gelince araç ülkemizde özelliklerine göre 500 bin Türk lirasına çıkabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir