Google, Levandowski'yi Waymo rakibi oluşturarak ticari sırları ve yasal yükümlülükleri ihlal etmekle suçladı.

Mahkeme, Anthony Levandowski’ye sözleşme anlaşmazlığını sona erdirmek için Google’a 179 milyon dolar ödemesi yönünde karar verdi.

Bir zamanlar Google’ın sürücüz araçlar konusunda çalışmalarına öncülük eden biri olarak Google’ın en değerli çalışanlarından biriydi. Fakat, Google teknoloji devini terk ettikten sonra yeni bir şirket kurarak bildiği ticari sırları, kendi şirketinde kullandığı için ve ticari yükümlülükleri ihlal ettiği için suçlanıyordu.

Google Uber Sürücüsüz Araç Savaşları

google surucusuz arac webhakim

Levandowski’nin kurduğu yeni şirketi Uber tarafından da alınınca Google ve Uber arasındaki ateş tavan yaptı ve sonucunda da mahkeme yolu gözüktü.

Google, Waymo’nun sürücüsüz araçların sırlarını karşı şirkete vermiş olduğu düşüncesinden dolayı, Google şikayette bulunmuştu.

Aralık ayındaki yapılan mahkemede, Levandowski ve meslektaşı olan Lior Ron’un rakip şirket kurarak ve Google yasal yükümlülüklerini ihlal ettiklerini ve haksız rekabete girdiklerine hükmetti.

Eski Mühendise Rekor Ceza

Anthony Levandowski google

Eski mühendisi Ron Google’la anlaşmayı seçerken, Levandowski bu karara itiraz etti. Sonuç olarak tam kesin olmasa da Uber, sözleşmenin şartlarına bağlı olarak ödemeyi yapmak zorunda kalabilir. Ayrıca Levandowski, borçlarını müzakere edebilmesi için tekrar dava açtı ve mahkemeye sadece 50 milyon ile 100 milyon dolar arasında tahmini varlığa sahip olduğunu belirtti. Geri kalan ödemeyi yapamayacağını belirtti.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.engadget.com/2020/03/04/levandowski-pay-google-179-million/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!