El sıkışma sadece selamlaşma değildir, çok daha ötesidir. Bir insanın, kontrol, güven, saygı, niyet hatta küçümseme hakkında çok şey söyleyebilir.

Bu beden dili işaretleri hakkında çok daha fazla detaya bakmak isterseniz yazımıza birikte bakalım ve el sıkışma işaretlerine ve anlamlarına birlikte bakalım.

El Sıkışmanın İlginç Anlamlarına Bakalım

El sıkışma bazı durumlarda bize bilgiler verebilir. Hatta bazen birim ruh halimiz bile el sıkışmamıza yansıyabilir.

Böylece de el sıkışma ile bazı şeyleri analiz edebiliriz.

İki El İle Selamlaşma

çift el sikişma test

Kişi, rakibin elinin arkasındaki ikinci eli kullanarak el sıkışma yaptığında, bu kişinin rakibinin egemenliğini kabul ettiğini ancak tartışmak istediğinin bir işaretidir.

”Bunun hakkında konuşalım” diyor ve kişinin dürüst ve iletişime açık olduğunu gösteriyor. Fakat, ikinci el rakibin elinin üzerine yerleştirilirse, kendini savunma biçimi olarak güven eksikliği anlamına gelebilir.

Hakim Bir Şekilde El Sıkışma

el sikişma testleri

Bu kişi güreşçi gibi elini sıkıyorsa, elinizi aşağı doğru çeviriyorsa egemenlik kurmaya çalıştığını gösterir. Dahası agresif olarak kabul edilebilir.

Kişi temelde ”Ben patronum, ne düşündüğün umrumda değil ve son sözü söyleyeceğim” diyor. Elinizi hafifçe aşağıya doğru çevirmek çok kontrol edicidir ve başka bir kişinin kontrolünü ele geçirmenin bir işaretidir.

İtaatkar Tokalaşma

tokalaşma manalari

Yukarı bakan bir avuç içi, itaatkâr bir el sıkışmasıdır. Bu tür bir el sıkışma ürkek yada kolayca korkutulacak insanlardan gelir, kişinin kendine güvenmediği ve kolayca domine edilebileceği anlamına gelir.

Bilinçaltında başka bir kişinin baş parmağının üstte olmasına izin verirseniz bir kişinin kontrolü altında olduğunu varsayıyorsunuz demektir.

Ölü Balık Tokalaşması(Yumuşak El Sıkışması)

tokalaşma anlamlari

Tokalaşmada eğer el  gevşek ve sarkık ölü balık gibi olursa, ilgisizlik ve zayıflık eksikliğini ortaya koymaktadır. Kişinin kolayca itaatkâr olabileceği mesajını verir.

Afrika ülkelerinde olduğu gibi bazı kültürlerde, yumuşak bir el sıkışmasının birisini selamlamak için nazik bir yol olduğunu, ancak sağlam bir kişinin saldırgan olarak kabul edilebileceğini unutmayın.


Kaynak : https://brightside.me/wonder-curiosities/what-a-handshake-can-say-about-your-personality-730160/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER