Toyota, sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlara yardım etmeyi amaçlayan birkaç büyük proje üzerinde çalışıyordu ve dün büyük duyurusunu yaptı.

İnsan destek robotu olan HSR’nin, ilk Kuzey Amerika ev içi testini gerçekleştirdi. Şirket, robotu test etmek için eski asker olan Romulo Camargo ile çalıştı. Camargo, Afganistan’da ciddi şekilde vücuduna hasar almış ve ağır şekilde yaralandığı için de belden aşağısı tutmuyor.

HSR’nin misyonu Camargo’nun hayatını kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini arttırmaktı. HSR robotunun özellikleri ise; oldukça hafif ,teleskopik, esnek bir ele ve eklemli bir kola sahiptir. Ayrıca robot ,akıl telefonunuzla ya da tabletinizle GUI aracılığıyla komut alabiliyor ve ayrıca sesli komutları da yorumlayabiliyor.

HSR’ler, Engelliler için  Hayatı Daha da Kolaylaştıracak

Robot üç temel moda sahip. Büyük ve küçük nesneler için tutucu, nesne tanıma özelliklerini kullanarak da getirme özelliğine sahip ve de kullanıcısının kontrolünü ele geçirmesini sağlar. Ayrıca bakıcılar da HSR’yi başka bir odadayken, hastalarını izleme için kullanabilirler. Toyota’nın amacı ise robotu daha da geliştirmek.

Camargo ise kutuyu açtıklarında ve robotu ilk gördüğünde ,engelli insanlara yardım eden insan destek robotlarının, hayatı daha da kolaylaştıracaklarını söyledi. Robot ayrıca Camargo’nun kapıyı açmasına yardım ederek, ona su ve atıştırmalık bir şeyler getirdi.

Bu araştırmanın dünyayı değiştireceği gibi, robot teknolojisinin sadece birkaç yıl içerisinde ne kadar ilerlediğini gösteriyor ve robot teknolojisini daha da geliştirmek için cesaretlendiriyor. HSR, insan destek robotlarını hareket kabiliyeti sorunları olan kişilerin evlerine koymak, onlara yardım etmek ve  yaşam kalitesini arttırmak için çok yardımcı olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir