Koronavirüs salgınına karşı İngiltere’de üretilerek kullanıma sunulan AstraZeneca aşısı, yine dünyayı sarsacak bir gelişmeyle gündeme geldi. Aşının yeni yan etkisinin tespit edildiğini belirten uzmanlar, milyonlarca kişiye yapılan aşının bu etkisinin öldürücü olabileceği açıklandı.

Almanya Başbakanı Yaptırmıştı! AstraZeneca’da yeni yan etki Öldürücü olabiliyor!

Güney Kore'de AstraZeneca Aşisi Olan 7 Kişi Öldü

İngiltere’de yeni tip koronavirüse karşı üretilerek kullanıma sunulan ve çok sayıda tartışmaya neden olan, bazı ülkelerde kullanımı askıya alınan AstraZeneca aşısında, infial yaratacak yeni bir gelişme yaşandı. Üretildiği ülkede milyonlarca kişiye uygulanan aşının yeni bir yan etkisi daha ortaya çıktı.

Bir yılı aşkın süredir insanlığı esir alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele tüm hızıyla devam ederken uzmanların, virüsle mücadelede tek etkin yolun aşı olduğunu ifade etmesi üzerine birçok ülke, hem pazarda güç kazanmak hem de vatandaşlarının hayatını kurtarmak adına aşı çalışmalarına başladı.

Başta Çin, ABD, Almanya, Rusya olmak üzere çeşitli ülkeler kendi aşılarını geliştirip vatandaşlarını aşılarken İngiltere’nin ürettiği AstraZeneca, küresel çapta yankılara sebep oldu.

Yan etkileri sebebiyle birçok ülkede kullanımı askıya alınan, Dünya Sağlık Örgütü yetkililerince faydasının zararından daha yüksek olduğu savunulan aşıda, yeni bir yan etki daha ortaya çıktı.

4 KİŞİDE ÖLÜMCÜL GUILLAIN – BARRE SENDROMU GÖRÜLDÜ

Hürriyet’in İngiltere’den gelen son bilgilere dayandırdığı habere göre, 4 kişide bu aşıyı olduktan birkaç gün sonra ölümcül olarak sınıflandırılan Guillain-Barré sendromu görüldü.

Annals of Neurology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, semptomlar ilk aşıdan 11 ila 22 gün sonra başladı ve dört erkeğin tümü 20 ila 57 yaşları arasındaydı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER