Türkiye’de Okunacak En İyi Bölüm

Ana Sayfa Blog Türkiye’de Okunacak En İyi Bölüm
Yunus Emre İyitütüncü    Okunacak En İyi Bölüm İktisadi İdari Bilimler Fakültesi

Eğer yukarıda ki cümle yanlışsa cümlenin doğru olması gerekirdi. Eğer cümle doğru ise cümlenin yanlış olması gerekirdi. Dolayısıyla yukarıda ki paradoks gerçek bir paradokstur.

Elinizde bir kart olduğunu düşünün. Kartın bir yüzünde şu yazsın:“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle doğrudur.” Kartın diğer yüzünde ise şu yazsın: “Bu kartın diğer tarafında yazan cümle yanlıştır.

Kuralların olsun, ama kurallarını başkalarını dışlamak yahut yargılamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost ve sakın kendi doğrularını putlaştırma!İnancın büyük olsun, ama inancınla büyüklük taslama!

Şu anda hissettiğiniz  tek şey bunların ne kadar anlamsız ve saçma olduğu değil mi? O zaman doğru yolda olduğunuz kanıtıdır mı?Acaba!!!

Bu fakülte öyle bir fakültedir ki bütün kapıların anahtarı neredeyse burda;demek yanlış olmaz.Biraz düşünelim lütfen ! Zihnimizi yoralım kafamızı çalıştıralım.Eğer kafamızı kumdan çıkarıp Dünya’ya bir bakabilirsek o zaman herşey dahada farklı olabilir.Türkiye’de okunacak en iyi bölüm ve ayrıca zahmet gerektirmeyen de bir ayrıcalığa sahip.Eğer vizyon ve misyon sahibi iseniz ayrıca idealist biriyseniz tabiki dünyayı takip ediyor olmalısınız.

 

  • ABD’deki okunması gereken ilk üç bölüm      Teknoloji, medya, EKONOMİ
  • İngiltere’de okunması gereken ilk üç bölüm  İŞLETME VE YÖNETİM,Mimarlık,Sanat ve Tasarım
  • Fransa’da okunması gereken ilk üç bölüm     Dilbilim,Felsefe ve Siyaset,İŞLETME

türkiyede-okunacak-en-iyi-bölüm1

Bu bilgiler ışığında görülüyor ki sıra böyle uzayıp gidiyor, yani dünyaya baktığımızda bizim beğenmediğiniz bölümler hep ilk 3’ün içinde tabiki burası Türkiye deyip işin içinden çıkılabilir,bu bilgiler doğru olabilir ;ama Türkiye için bu gerçeği yansıtmıyor diyebiliriz.İşte aslında kaderin değiştiği nokta da burası eğer yukardaki paradokslardan bişeyler çıkarabilirsek hayatımız değişebilir.Kalıplaşmış cümlelerden, beyin yakan yorumlardan, akıl tutulması yaşayan insanlardan uzak durabilirseniz dezavantajı avantaja çevirebilirseniz.

Üniversitelerimizin bize sunmuş olduğu imkanlar hayal edemeyeceğimiz kadar fazla;ama biz bunu tabi ki ya okul bittikten sonra anlıyoruz yada son sınıfta..Eğer bir İibf öğrencisi iseniz gününüz çoğu 101,batak,kafeler.. vs diye gidiyor ama burda da öyle bir paradoks var ki onu değiştirmemiz gerekiyor.Belkide kaderiniz burda değişebilir.

    İktisadi İdari Bilimler Fakültesi  Öğrencilerine ve Adaylarına Altın Tavsiyeler

BUNLARI YAPMAYIN

1.Eğer bölümü tercih etme aşamasındaysanız,ve hala hazırda okuyorsanız,kesinlikle bölümü okumak için okumayın.

2.Geçme notu 50 ise sizde vize finalin ortalamasını hesaplayıp 50 ye denk getirip geçmeyi düşünüyorsanız;bunu kesinlikle yapmayın,

3.Ortalama okul eylülde başlayıp mayıs gibi bitiyor,hala hazırda aldığı dersin adını bilmeyen,hocasını tanımayan ve dahası okulun yüzünü görmeyen öğrenciler var bunu da yapmayın

YAPMANIZ GEREKENLER

1.Yetinmeyin en önemlisi belki de bu ”YETİNMEYİN” her zaman daha fazlasını isteyin

2.Bölümü severek okuyun,isteyerek yazın,

3.Hedefinizi yüksek notlara dikin ve hedefiniz her zaman ”A” almak (üniversite jargonudur)olsun.

4.Sürekli derslerinize girin ve okuldan kopmayın.Bir kere okulu asarsanız artık okulda sizi asar!!!

5.Ortalamanızı yüksek tutun ve okulun size vermiş olduğu nimetlerden yararlanıp ÇİFT ANADAL‘ a okumaya talip olun.Hangi bölüm okuyorsanız fark etmez işletme,kamu yönetimi,siyaset bilimi,iktisat ..vs burda en önemli nokta yine sizsiniz eğer isterseniz olur.

Bu bölümlerden birini okuyorsanız yetinmeyin çünkü sizin her zaman daha fazlasına ihtiyacınızın olacak.Gelelim Çift Anadal yapacağınız aktif bölüm Hukuk eğer siz bu bölümlerden birini okuyorsanız yanında okuyacağınız Çift Anadal yapacağınız bölüm hukuk bazı arkadaşların tabiri ile iktisadi idari bilimler fakültesinin yanında  üstüne  hukuk’u cilalarsanız işte o zaman ipler sizin elinizdedir.

türkiyede-okunacak-en-iyi-bölüm2

Daha önce dediğimiz gibi dezavantajı avantaja ele geçirmek sizin elinizde sakın olun yetinmeyin okulda sürekli derslere girmek,bütün derslerden A almak,bütün dersleri bilmek çok şey ifade eder ama yetmez sakın siz siz olun yetinmeyin.Çift Anadal kesinlikle yapın bunu Hukuk üstünde yapın,size bir çok kapıyı aralayacaktır.

Burda aslında ana nokta merkezdeki kişi sizsiniz eğer azimliyseniz başarıya açsanız nerde olduğunuz nasıl olduğunuz hangi bölümde olduğunuz hiçbir önemi yoktur,yeter ki ne yapacağınızı bilin ve sorumluluk almaktan vazgeçmeyin ve zamanınızı boş yere heba etmeyin.

İibf’ni bitiren çoğu öğrenci şu soruları kendisine sormaktan alıkoyamıyor.

Okul bitti şimdi ben ne yapacağım, bunca zaman okudukta ne oldu,okuldan ben ne öğrendim, aldığımız dersler ne işi yaradı… vs arkadaşlar balık misali balık suyun içinde iken denizin içinde olduğunu bilmezmiş,vur patlasın çal oynasın,beyliğin bir günlüğü beylik gibi hareket edip ondan sonra da birşeyleri kötülemek…bunları bırakmanın zamanı çok geldi ve geçti trend olan tek şey yetinmemek ve bilgiye aç olmak daha iyisini istemek.

Bölümlerinizin kıymetini bilin ve doğru noktaya odaklanın ki hedefinizi on ikiden vurun.Toprak misali sen tohum ek;vermezse toprak utansın..Siz yeterki elinizden geleni yapın ve doğru adımlar atın gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Bu yazdıklarım aslında bir arkadaşın hayatıdır.Yeterki biz nasıl hareket edeceğimizi bilelim ve başarıya ulaşalım.Kısa bir özet;okula başladın 1.sınıfta ortalamayı yüksek tutun 2.sınıfta çift anadal yapın hukuk üstünde 3 .sınıfta üsten ders almaya başlayın 4.sınıfta stajlarınızı yapın okulu erken bitirin ve kapılar size doğru adımlar attığınız sürece açılacaktır.

 

Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.. Konfüçyus

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Unutmayın

Üç türlü okuyucu vardır:Biri, yargısız tad alır,üçüncüsü tad almadan yargıda bulunur
ve ortadakiler tad alarak yargıda bulunan ve yargıda bulunarak tad alanlar;
bunlar aslında bir sanat eserini yeniden oluştururlar.
Goethe

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Hakim BeyÖmer FarukkeynesAliBilal Bilik Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meltem
Ziyaretçi
Meltem

Çok güzel bir yazı

Bilal Bilik
Ziyaretçi
Bilal Bilik

Merhaba ben 1.sınıf maliye öğrencisiyim öncelikle yazınızı çok beğendim.
Sorum iibf öğrencileri hukuk alanında çap yapabilir mi?

Mustafa İyitütüncü
Yönetici

Yolun başında olmanız ve bu konuları yakından takip ettiğiniz için kutlarım sizi, yukarda da anlatıldığı gibi üniversitelerin birçok imkanları oluyor, fakat sona doğru anlıyoruz gerçekleri, simdi 1.sinifta ort.yuksek tutun ama cok yuksek olsun daha sonra çift anadal yapma imkanınız var.

Ali
Ziyaretçi
Ali

İktisadi ve idari bilimler fakültesi bir bölüm değil! Fakülte!

keynes
Ziyaretçi
keynes

Ne farkı var bu bölümlerin birbirinden anlamadım gitti kısaca İİBF bölümü fakülte degil

Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

Yazılım yada bilgisayar bölümlerinde okuyanlara bir tavsiyeniz var mıdır acaba

Mustafa İyitütüncü
Yönetici

Yazılım ve bilgisayar mühendisleri için, ingilizce’yi ana dilleri olarak bilmeleri ve kesinlikle okul ile birlikte kendini bilgisayarın veya yazılımın seçtikleri bir dalında geliştirmeleri gerekiyor. Ancak şuan için bunun bile yeterli olmadığını söylemem gerekli. Yani sen herhangi bir firmada olsa kendi işinde olsa sadece C# ile herhangi birşey yapamassın. ( Yaparsın ama boşa kürek sallarsın ) Senin Html,css, en az birini(php,.net), sql, javascript, java, bilmen gerekiyor. Tabi hangi konuda kendini geliştirmek istediğin sana kalmış.Ancak şunu hiçbir zaman unutma okul sana sadece ZAMAN KALKANI , onun dışında öğrettiği bilgi %1 yada 2′ dir.Pratik olarak yapmak gereken oturup makaleler okumak, ( ingilizce,rusça,almanca) türkçe… Read more »