Türkiye’nin özgün helikopteri T625 ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Ana Sayfa Haber Teknoloji Türkiye’nin özgün helikopteri T625 ilk uçuşunu gerçekleştirdi
  Türkiye’nin genel maksat helikopter ihtiyacını karşılayacak T625 helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla yaptı. T625 helikopteri, sorunsuz şekilde havalanarak, gerçek bir uçuş ortamında manevra denemelerini icra etti.

1. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli imkanlarla geliştirilip üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

2. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda TUSAŞ tarafından yürütülen  Özgün Helikopter Programı’nda ilk uçuş heyecanı yaşandı.

3. Bir süredir yer testlerine devam edilen T625 helikopteri geçen  günlerde üretim hangarından çıkarılarak uçuş hattına taşındı. Bu sabah saat 06.00 sıralarında motoru çalıştırılan T625 helikopteri, iniş takımlarını ilk defa yerden kaldırdı.

4. Projede gece gündüz çalışarak yoğun emek sarf eden mühendis ve  teknisyenlerin de katılımıyla TUSAŞ test pilotları kontrolünde ilk kalkışını  yapan T625 helikopteri, sorunsuz şekilde havalanarak, gerçek bir uçuş ortamında manevra denemelerini icra etti.

5. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de bu gelişmeyi sosyal medya  hesabından, “Tamamen milli kaynaklarla geliştirilen ilk helikopterimizin ilk  uçuşu vatana millete hayırlı olsun. Tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ve  tebrikler. Rabbimize hamdolsun.” ifadesiyle duyurdu.

6. Helikopterin, yüksek irtifa ve sıcaklıkta,  zorlu iklim koşullarında, gerek performans ve manevra kabiliyeti gerekse  sağladığı yüksek kabin/azami kalkış ağırlığı oranıyla Türkiye’de ve uluslararası  arenada söz sahibi olması hedefleniyor.

7. Üstün faydalı yük imkanı ve farklı konfigürasyon seçenekleri sunmayı  öngören T625 helikopterinin, arama-kurtarma, personel taşıma, VIP, yangınla  mücadele, hava ambulans ve offshore gibi alanlarda hizmet vermesi öngörülüyor.

8. Helikopterin, elde edilen bu başarıyla birlikte, yer ve uçuş testlerini müteakip, sertifikasyon ve kalifikasyon süreçlerinin de  tamamlanmasıyla 2020’li yıllarda semadaki ve envanterlerdeki yerini alması  hedefleniyor.

İşte ilk uçuştan görüntüler, karşınızda T625 İlk Yerli Helikopterimiz 🙂

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir