Hindistan’da bilim insanları, Delta ve Delta Plus varyantlarının ardından ülkede ‘Kappa’ adı verdikleri yeni bir varyantı tespit ettiklerini belirtti.

Hindistan’da yeni varyant tespit edildi Koronavirüs pandemisinde yeni kabus!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs pandemisinde varyantlar endişe yaratmaya devam ediyor. Delta ve Delta Plus varyantlarının ortaya çıktığı Hindistan’da yeni bir varyantın daha tespit edildiği açıklandı.

Ülke basınında çıkan haberlere göre ‘Kappa’ adı verilen varyantın tespit edildiği hasta kurtarılamazken Kappa da Delta Plus gibi ‘endişe verici varyant’ olarak ilan edildi.

Ülkedeki doktorlar varyantın çok kısa sürede yüksek ateş ve nefes alma zorluğuna neden olduğunun altını çizdi. Ancak bazı bilim insanları Kappa hakkında bu kadar net konuşmak için hala erken olduğu görüşünde.

Yeni Virüs Hızla Yayılıyor! Delta Virüs Kabusu! Türkiye’de de görüldü.

İngiltere’de görülen yeni koronavirüs vakalarının çoğunluğunu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Delta varyantı olarak adlandırılan türün oluşturduğu açıklandı.

Tüm İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnsiyatifi’ne göre, Delta varyantı şu ana kadar 65’ten fazla ülkede görüldü. Türkiye’de de Nisan ayı sonunda, İstanbul’da bu varyantın görüldüğü açıklanmıştı.

Delta varyantının ilk olarak tespit edildiği Hindistan’da ise Mayıs ortasında görülen zirvenin ardından vaka sayıları ve can kaybı geriliyor. Mayıs ortasında 400 bini aşan günlük vaka sayıları şu anda 90 binin altına inmiş ve hastanede yatanların sayısı da normal seviyelere yaklaşmış durumda.

DELTA VARYANTI NEDEN ENDİŞE YARATIYOR?

İngiltere’de bilim insanları, B.1.617.2 olarak bilinen Delta varyantının, kış aylarında vakalarda görülen hızlı artışın arkasındaki ve ilk kez İngiltere’nin doğusunda bulunan Kent bölgesinde tespit edilen Alpha varyantından daha hızlı yayıldığını söylüyor

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada, Delta varyantının yüzde 40 daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

DAHA MI KOLAY BULAŞIYOR?

Gelen veriler, Delta’nın Kent varyantından (B.1.1.7) daha kolay yayılıyor gibi göründüğüne işaret ediyor.

Delta varyantının bulaş oranının Alpha’ya göre yüzde 30 ile yüzde 100 arasında daha fazla olduğu tespit edildi.


Kaynak : https://www.ibtimes.co.in/twitter-launches-dedicated-tool-curb-domestic-violence-india-822567
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER