Uber istekler üzerine 2020’ye kadar uçan arabayı test etmeyi planlıyor

Ana Sayfa Haber Uber istekler üzerine 2020’ye kadar uçan arabayı test etmeyi planlıyor
Yunus Emre İyitütüncü   Uber, 2020 yılına kadar uçan araçların bağlantılarını geliştirmek ve test etmek için uçak üreticileriyle bağlantı kurmayı hedefliyor.

Binicilik şirketi, ABD’nin Dallas şehrinde ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin  Dubai şehrinde denemeler olacağını açıkladı

Embraer ve Bell Helicopter gibi havacılık şirketleri uçan elektrikli taksiyi geliştirilmektedir.Teknoloji büyük ölçüde kanıtlanmamış olsa da Uber,çalışmaların sonunda günlük kullanılan arabalar ile aynı değere sahip olacağına inanıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında ortaya  konan fikirleri genişleten şirket, elektrikli araçların dikey olarak helikopter gibi çıkıp karaya mükemmel bir iniş sağlayacağını,sıfır emisyon ve minimum gürültüyle çalışacağını belirtti.Uber-istekler-üzerine-2020’ye-kadar-uçan-arabayı-test-etmeyi-planlıyor-webhakim-p-1460

Uber,yaptığı açıklamada, “ileride sürücülerin bir düğmeyi basması yeterli olup,şehirler ve çevresinde uçuş yapması” hedefinin de olduğunu söyledi.

Gerçekten gelecekte böyle bir şey mümkün mü?

Şirketin yaptığı açıklamada , bu teknoloji gerçeklikten çok, bilim kurgu gibi gözükse de, Uber Elevate Network gösterisini başlatmak için Dubai’deki 2020 Dünya Fuarını bekliyor. Uber, uçan taksiyi 2023’e kadar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu arada sürücüsüz araba teknolojisine yoğun yatırım yapmakta,bu teknoloji üzerinde de davalık olmuş durumdalar.

Uber-istekler-üzerine-2020’ye-kadar-uçan-arabayı-test-etmeyi-planlıyor-webhakim-p-1461

Kara yolunda kullanılan sürüşlerden  memnun olmayan şirket,uçan taksiyi vizyon haline getirerek hava taşımacılığını gelecekteki günlük yaşamımızın bir parçası yapacağına inanıyor.Tıpkı jetgiller de olduğu gibi.

Şirketin her şeyden önce yolcuları ve havacılık firmalarının teknolojinin güvenli olduğuna ikna etmesi gerekecek ve hem teknolojinin test edilmesini hem de tanıtımını nasıl yapılacağı konusunda firma büyük sorunlar yaşamakta.

Kaynak:BBC News

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir