Uganda’da en tanınmış dağ gorillerinden biri olan Rafiki öldürüldü. Bu olaya karışan dört kişi tutuklandı. Nesli tükenmekte olan bir türü öldürmekten suçlu bulunurlarsa ömür boyu hapis cezası yada 5.4 milyon dolar para cezası ile karşı karşıya bulunuyorlar.

Uganda’da Nadir Görülen Dağ Gorili Rafiki, Avcılar Tarafından Öldürüldü!

rafiki öldürüldü

Soruşturmalar Rafiki’nin iç organlarına nüfuz eden nesne tarafından öldürüldüğünü gösterdi. Uganda Vahşi Yaşam Otoritesi Rafiki’nin ölümünü ”çok büyük bir darbe” olarak nitelendirdi. Bwindi, Milli Park’ta öldüğünde 25 yaşlarındaydı, gümüş sırtlı olan, 17 dağ gorili grubunun lideriydi.

Rafiki’nin Ölümü Grubu Kararsız Bıraktı!

UWA’dan Beşir Hangi BBC’ye verdiği demeçte, ”Rafiki’nin ölümü grubu kararsız bırakıyor ve dağılma olasılığı var. Şu anda liderlik yok fakat vahşi bir gümüş sırt tarafından ele geçirilebilir.

Dağ Gorilleri Ülkenin Turizmi İçin Önemli Bir Yere Sahip!

rafiki

Dağ gorilleri, ülkeyi ziyaret edenler için en gözde unsurlarının başında geliyor. Uganda Vahşi Yaşam Otoritesi Dağ gorillerinin turizm için çok önemli bir yere sahip olduğunu söylüyor.

Rafiki’nin kendisi, Bwindi Aşılmaz Milli Parkı‘na gelen insanlar arasında çok popülerdi. 1 Haziran‘da kayboldu ve ertesi gün cesedi arama ekibi tarafından bulundu.

Uganda Vahşi Yaşam Otoritesi ekibi, bir şüpheliyi av ekipmanlarıyla bulunduğu yakındaki bir köye kadar takip etti. Uganda Vahşi Yaşam Otoritesi yaptığı açıklamada, kendisinin ve diğer üç kişinin parkta daha küçük hayvanları avladığını ve saldırı sırasında Rafiki’yi kendini savunmada öldürdüğünü itiraf ettiğini söyledi. Dört kişinin geçen yıl kabul edilen yaban hayatı koruma kanunu uyarınca suçlanması bekleniyor.


Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-africa-53024073
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!