Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın ültimatomunu yerine getiremeyeceklerini bunun sadece Ukrayna halkının tamamen yok edildiği durumda mümkün olacağını bildirdi.

Zelenski’den Kritik Açıklamalar! Ukrayna Halkının Tamamen Yok Edildiğinde Olur

son dakika ukrayna

Rusya, Ukrayna topraklarındaki “askeri harekat” olarak tanımladığı işgalini haftalardır sürdürüyor.

Ukrayna’nın direnişiyle savaşa dönüşen süreçte Ukrayna ateşkes için sık sık çağrıda bulunurken Rusya operasyonun ancak taleplerinin yerine getirilmesiyle sonlanacağını ifade ediyor.

Ukrayna lideri Zelenskiy ise Rusya’nın taleplerinin kabul edilemez olduğunu, bunların ancak “Ukrayna halkının tamamen yok olmasıyla” yerine getirilebileceğini söylüyor.

Bu bağlamda Rusya’nın ültimatomunun yerine getirilemez olduğunu vurgulayan Zelenskiy, “Her şeyden önce bunu fiziksel olarak yapamayız. Bunun için herkesi yok etmek gerekiyor. O zaman ültimatom otomatik olarak yerine getirilecek.” dedi.

Zelenskiy, karşı tarafın işgali altındaki kentlerde Rus askerlerine karşı ciddi bir halk direnişi olduğuna işaret ederek, “’Bize Harkiv, Mariupol ve Kiev’i verin’ diyorlar. Bunu ne bu kentin sakinleri ne de devlet başkanı yapacak. Biz ültimatomu ancak yok olduğumuzda uygulayabiliriz.” ifadesini kullandı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER