Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün tüm dünyanın takip NATO Liderler Zirvesi’nde ses getirecek açıklamalar yaptı.

Yardım çağrılarına yanıt alamamanın “korkunç bir şey” olduğunu söyleyerek yakınan Ukrayna lideri Rusya’nın bugün yaptığı bir saldırıyla ilgili de dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı’ndan Flaş Çağrı! ‘Kudüs Açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırılar aralıksız devam ederken, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde liderler bir araya geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de toplantıya çevrimiçi bağlanarak bir konuşma yaptı.

Ukrayna’ya 24 Şubat’tan bu yana binden fazla roketin atıldığının altını çizen Zelenskiy şöyle konuştu: “Başkent Kiev’den selamlar. NATO’da değiliz ancak hem kendi değerlerimizi hem de sizin değerlerinizi savunuyoruz.

Bu değerleri bir aydır kahramanca savunuyoruz. Rusya 10 yılda yeterince askeri birliğini ve ordusunu topladı. Ölümler için çılgınca paralar yatırdılar.

Ukrayna binlerce ölümle, yıkılan binalarla ve göç eden insanlarıyla direniyor. Bazı vatandaşlarımız NATO ülkelerinde bulunuyor. Bir ay içinde binden fazla roket attılar ve yüzden fazla uçuş gerçekleştirdiler.”

“BU SABAH BİZİ FOSFOR BOMBALARIYLA VURDULAR”

Ukrayna ordusunun hangi standartlarda olduğunu herkesin gördüğünü ifade eden Zelenskiy konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sabah bizi fosfor bombalarıyla vurdular. Çocuklar ve yetişkinler öldü.

Eğer istediğimiz silahları verirse NATO bizi Rus işgalinden koruyabilir. NATO, Rusya’nın Ukrayna ile sınırlı kalmayacağını biliyor ve Rusya’nın saldırısından korkuyor.

Ruslar, Baltık ülkelerine ve Polonya’ya kadar gidecek. Size dürüst olacağım, Budapeşte Memorandumu topraklarımızda işe yaramadı. Size yardımlarınızdan dolayı minnettarız. Bize elinizdeki uçaklardan ve tanklardan yüzde birini verebilirsiniz. Bu silahlar bizde olduğunda size ve bize yüzde yüz güvenlik garantisi verecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER