Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise “Boğazların kapatılması için çağrıda bulunuyorum” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal sonrası Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, “Türkiye’yi bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz” diyerek yardım istedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar’dan ‘Montrö Anlaşması’ açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Bodnar, “Ukrayna tarafının yardım talebini ve boğazların kapatılması talebini, Dışişleri Bakanlığı’na Türk tarafına ilettim.

Türk tarafı, kararını vererek iletecektir. Montrö antlaşmasının 9.’uncu maddesi devreye koyulmalıdır” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. İşte Bodnar’ın açıklamaları; Ukrayna tarafının yardım talebini ve boğazların kapatılması talebini, Dışişleri Bakanlığı’na Türk tarafına ilettim. Türk tarafı, kararını vererek iletecektir. Montrö antlaşmasının 9.’uncu maddesi devreye koyulmalıdır.

Rusya şimdiden zor olan sonuçlar ile karşılaştı, borsa çöktü. Ne hızlı davranış ne de Ukrayna’nın hızlı işgali mümkün değil. Seferberliğin yanı sıra da bölgesel birlik kuvvetlerimiz de ilgili askerleri topluyor, sivil halkımız kan bağışında bulunarak yapacaklarını yapıyorlar.

Türkiye tarafsız kalmamalı. Rusya şimdiden zor olan sonuçlar ile karşılaştı, borsa çöktü. Ne hızlı davranış ne de Ukrayna’nın hızlı işgali mümkün değil. Seferberliğin yanı sıra da bölgesel birlik kuvvetlerimiz de ilgili askerleri topluyor, sivil halkımız kan bağışında bulunarak yapacaklarını yapıyorlar.

Türkiye tarafsız kalmamalı. Montrö antlaşması, boğazların kapatılmasında ilgili hukuki temelleri oluşturuyor. Türkiye’nin ilgili makamlarına taleplerimiz gönderildi. Yardım kapsamı mali insanı ve askeri yardımı kapsıyor.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ 9. MADDE

Deniz kuvvetlerinin, sivil olsun ya da olmasın, yakıt taşımak için özellikle yapılmış olan yardımcı gemileri, 13. maddede belirtilen ön-bildirim koşuluna bağlı tutulmayacaklar ve Boğazlar’ı tek baslarına geçmek koşuluyla, 14. ve 18. maddeler gereğince sınırlamaya bağlı tonajlar hesabına katılmayacaklardır.

Bununla birlikte, bu gemilerin, öteki geçiş koşulları bakımından, savaş gemileriyle bir tutulmaları süre gidecektir. Bir önceki fıkrada belirtilen yardımcı gemiler, öngörülen kurul dışılıktan, ancak silahları: yüzer hedeflere karsı en çok 105 milimetre çapında iki toptan, hava hedeflerine karsı en çok 75 milimetre çapında iki silahtan çok değilse yararlanabileceklerdir.

Ukrayna Hükümeti’nden Türkiye’ye Çağrı! Boğazları Kapatın

Rusya, sabah saatlerinde Ukrayna’ya yönelik saldırı başlattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurmasının ardından birçok kentten patlama sesleri geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, “Türkiye’yi bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz” diyerek yardım istedi.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Rusya Federasyonu Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri bombalanıyor. Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz.”

“BOĞAZLARIN KAPATILMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORUM”

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sabah Rusya’nın Ukrayna’nın askeri tesislerine havadan saldırdığını bildiren Bodnar, “Ukrayna’nın tümüne ve özellikle de batı bölgeleri dahil olmak üzere tüm topraklarına saldırı yapıldı. Söz konusu saldırı Kırım’dan, Belarus ve Rusya’dan Donbass’taki cephe hattı dahil olmak üzere farklı yönlerden gerçekleştiriliyor.

Ukrayna’da sıkı yönetim ilan edildi. Bu bağlamda Rusya ile diplomatik ilişkilerin feshi kararı da alındı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve bölgesel birliğimiz Rus işgalcilerle mücadele ediyor. Halktan belli kayıp haberleri gelmeye başladı. Özellikle sizlerle altyapı tesisleri ve ilgili kayıp konusundaki bilgilerimizi de paylaşacağız” diye konuştu.

Şu anda önemli olanın Ukrayna’ya gösterilecek destek olduğunu vurgulayan Büyükelçi Bodnar, “Buradan tekrar Türk yönetimine ve Türk halkına seslenmek istiyorum. Ukrayna’ya yardım edin. Bu bağlamda hava sahasının ve Rus gemileri için Boğaziçi ve Çanakkale Boğazları’nın kapatılması için çağrıda bulunuyoruz. İlgili resmi talebimizi Türk tarafına ilettik. Aynı zamanda Rus tarafına bir yaptırımın uygulanmasını istiyoruz. Özellikle iş adamlarının hisselerine el konulmasını ve buradan para kazanılmasının önlenmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“BİZ ŞU ANDA SAVAŞ HALİNDEYİZ”

Savunma silah desteği, mali destek ve insani desteğin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Bodnar, bölge tarihinde görülen bu olayın ilk defa nükleer silaha sahip bir devletin başka bir egemen devlete açık saldırısı olduğunu söyledi.

Yaşanan savaşın zararını barışçıl halk, kadınlar ve çocukların göreceğini de sözlerine ekleyen Büyükelçi Bodnar, “Tüm dünyayı koalisyon kurmaya ve özellikle bu bölgede savaşın genişletilmesini önlemeye çağırıyoruz. Şu an tüm maskeler indirildi ve biz şu anda savaş halindeyiz. Tüm dünyayı uyanmaya çağırıyoruz. Bugün Ukrayna sizin güvenliğinizi koruyor ve umuyoruz ki Türk halkı Ukrayna’nın bu haklı davasında Ukrayna’yı destekleyecektir” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER