Korona virüs salgını nedeni ile ülkemizdeki tüm camiler 17 Mart itibari ile kapatılmıştı. Cuma namazları, mübarek günlerde olmak üzere cemaate giriş ve çıkışlar kapatılmıştı. Yaklaşık olarak 70 günden beridir kapalı olan camiler ise 29 Mayıs itibari ile tekrar cemaatine kavuşuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, coronavirüs (Covid-19) salgını sebebi ile camilerde cemaatin kurallara uyması gereken kuralları ”Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” başlığı ile güzel bir afiş hazırladı.

Ülkedeki Camiler 29 Mayıs İtibari İle Açılıyor!

Ülkemizde coronavirüs Pandemi yavaş yavaş kontrol altına alınıyor. Vaka sayısındaki düşüş ve ölüm oranlarıdaki azalma ile birlikte bazı yerlerde yavaş yavaş açılmaya başlandı. Bunlardan biri olan Camilerimiz 29 Mayıs itibari ile açılacak. Fakat çok sıkı tedbirler ile kapısını cemaate açacak.

Diyanet İşleri Başkanlığın resmi web sitesinde yaptığı açıklamada, “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” başlığı ile yer bulan afişte, Covid-19 Pandemi tedbirleri kapsamında uzun zamandan beridir ibadet olmayan camilerin yavaş yavaş ibadete açıldığı da hatırlatıldı.

Camilerdeki Tedbirler

camiler ne zaman aciliyor

Camilerin tuvaletlerinin, abdest alınacak yerlerin kapalı olacağı belirtilmektedir. Abdestin camiiye gelmeden önce evde, ofiste yada iş yerlerinde alınması uyarıları yapılmaktadır. Camide olunan süreçte maske ile gelinmesi ve camiiden çıkana kadar maske takılması belirtilmektedir.

Normal olarak camiye gidip namaza kıldığımıza halılarda ise kendimize özel seccade ile gelinmesi de belirtilmektedir. Namazların işaretle belirtilen yerlerde kılınması gerektiği de sosyal mesafe kuralını hatırlamaktadır. Afişte duyuruda ek olarak camiye girerken musafaha yapılmaması, fiziksel temastan kaçınılması, mesafenin güvenli şekilde korunması ve camiye giriş çıkışlarda dikkatli olunması gibi faktörlerde belirtiliyor.

Bu arada duyuruda, hasta olan, öksüren yada bunun gibi hastalık belirtisi taşıyanlara namazı evde kılmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Camiler Ne Zaman Kapatıldı?

Korona virüs bilindiği üzere tüm dünyaya yayılmıştı. Ülkemize geldikten sonra yavaş yavaş virüs için gerekli tedbirler alınıyordu. Bu kapsamda ise camiler 17 Mart itibari ile ibadete kapatılmıştı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!