Ulubey Kanyonu : Dünyanın 2. Büyük Kanyonu

Ana Sayfa Blog Ulubey Kanyonu : Dünyanın 2. Büyük Kanyonu
Yunus Emre İyitütüncü   Uşak’taki Ulubey Kanyonu, Arizona’da bulunan Grand Canyon (Büyük Kanyon)’dan sonra dünyanın ikinci en büyük kanyonudur. Banaz Çayı ve Ulubey Deresi’nin geçtiği yerlerde bir ana kanyon ve bu ana kanyona bağlı uzunlu kısalı birçok kanyonun birleşiminden oluşur. 50 ila 100 metre arası genişliğe, 135 ila 170 metre arası değişen derinliğe sahip kanyonun uzunluğu 75 km’dir. Tektonik hareketler ve ırmak akıntılarının kayaları aşındırması sonucu oluştuğu, güçlü hava akımının oluşumu desteklediği düşünülmektedir.

Alternatif turizm açısından saklı bir cennet olan kanyonun tepelerindeki platolarda kamp kurabilirsiniz. Doğa sporcularının son yıllarda yeni keşfetmeye başladığı bölge, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, treking ve benzeri pek çok doğa sporu için oldukça elverişli.
Kanyon boyunca yer yer antik kalıntılar ile karşılaşacaksınız. Tarih ve doğanın sırt sırta verdiği Ulubey Kanyonu, eşsiz görüntülerle fotoğraf tutkunları için de cezp edici.

2014 yılında inşa edilen kurşun geçirmez cam teras, bölgede gerçekleştirilen en önemli turizm atağı. Her geçen yıl daha fazla turistin bölgeye çekilmesi için çalışmalar hızlandırılmış durumda.

Güzel ülkemiz, tarihten doğaya pek çok lezzet sunar insanına. Her yeni gün bir başka sürpriz ile kucaklar sizi. Ulubey Kanyonu’nun görsel şöleninden kendinizi mahrum etmeyin; mutlaka gidin, görün, keşfedin. Gördüklerinizi paylaşın, değerler paylaştıkça çoğalır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir