Ünlü Rock Yıldızı Olan Chris Cornell 52 Yaşında Hayatını Kaybetti !

Ana Sayfa Dünya Ünlü Rock Yıldızı Olan Chris Cornell 52 Yaşında Hayatını Kaybetti !
  Soundgarden ve daha sonra Audioslave grubunun baş solisti şöhretini kazanan Rocker Chris Cornell, 52 yaşında öldü.

Cornell’in temsilcisi Brian Bumbery, Associated Press’e verdiği demeçte, Detroit’te Çarşamba akşamı hayatını kaybeden Cornell’in öldüğünü söyledi. Cornell, o gece Soundgarden ile bir Detroit konserini yapmıştı.

Bumbery, ölümünü “ani ve beklenmedik” olarak nitelendirdi, eşinin ve ailesinin şok olduğunu söyledi. Açıklamada, ailenin davayı belirlemek için tıbbi muayene memuru ile yakın çalışacağı ve mahremiyet istediği belirtildi.

Ünlü-Rock-Yıldızı-Olan-Chris-Cornell-52-Yaşında-Hayatını-Kaybetti-webhakim-p-1718

Cornell’in ölüm haberleri, üzüntüyü ifade eden birkaç dedikoduya yol açtı. Aerosmith gitaristi Joe Perry : “Bugün Chris Cornell hakkında çok üzücü bir haber, dünyaya, arkadaşlarına ve ailesine büyük bir yetenek kaybı yaşanıyor, Barışa Kalan’a.” tweetini kendi hesabından paylaştı.

 

Neredeyse dört oktavlık bir sese sahip olan Cornell, Seattle’un ortaya çıkmakta olan müzik dünyasının en büyük gruplarından biri olarak ortaya çıkan, Nirvana, Pearl Jam ve Nirvana’yı birleştiren Soundgarden’le 1990’ların grunge hareketinin önde gelen seslerinden biri oldu.

 

1984’te Cornell tarafından 1984’de kurulan ve gitarist Kim Thayil ve basçı Hiro Yamamoto, Soundgarden’in üçüncü stüdyo albümü “Badmotorfinger” 1991’de popüler rock single’ları “Jesus Christ Pose”, “Rusty Cage” ve “Outshined” ı piyasaya sürdü.

Cornell, 1991’de Anne Sevgi Kemikçiliği eski başbuğu Andrew Wood’a saygı ile kendine has bir albüm çıkardığı Köpek Tapınağı’nı oluşturmak için Pearl Jam üyeleri ile de işbirliği yaptı.

Üç yıl sonra Soundgarden, Billboard 200’de 1 numaraya yükselen ve 1995’te En İyi Rock Record dalında Grammy adaylığına aday gösterilen “Superunknown” albümü ile ana akım radyo dalına geçti. “Spoonman”, ” “Kara Günlerde Çöküyor”, “Kara Delik Sun”, “Benim Dalga” ve “Yaşadığım Gün”.

Soundgarden 1997’de gruptaki gerilimler nedeniyle dağıldı ve Cornell tek başına kariyerini sürdürdü. 2001’de, eski Rage Against the Machine üyelerine Tom Morello, Brad Wilk ve Tim Commerford’dan oluşan bir üst grup olan Audioslave’e katıldı. Grup, altı yılda üç albüm yayınladı ve bazı Kübalı sanatçılar bu iddiaya itiraz etmesine rağmen, bir Amerikalı grup tarafından Küba’nın ilk açık hava kaya konseri olarak fatura edilen bir konserde de performans gösterdi.

 

Audioslave 2007’de dağıldı, ancak Cornell ve Soundgarden 2010’da bir araya geldi ve grubun altıncı stüdyo albümü olan “King Animal” ı 2012’de piyasaya sürdü.

Cornell aynı zamanda dört solo stüdyo albümü ve tek başına canlı bir albüm çıkardı. Mart ayında tek bir “Promise” adlı kitabı iTunes’da yayınladı ve tüm kazançlar, küresel bir insani yardım, rahatlama ve kalkınma sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kurtarma Komitesine gitti.

Cornell, müziğinin yanı sıra hayırseverlik faaliyetlerine de başladı ve evsizlik, yoksulluk, istismar ve ihmal gibi zorluklarla karşı karşıya olan çocukları desteklemek için Chris ve Vicky Cornell Vakfı’nı başlattı.

Kaynak : http://abcnews.go.com/Entertainment/wireStory/representative-rocker-chris-cornell-died-age-52-47480300

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir