Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı robotik köpek Spot saha başında görev yapmaya başladı. Acil afet durumlarında veya tehlikeli işlerde insanlara yardım amacıyla üretilen robotlar kullanılmaya başlandı.

Robot Köpek Spot Görev Başında

robotik kopek

Robotik köpek değişik ve farklı pratik işlerde kullanıldığı bilinmektedir. Bu kez ise atların görevini üstlenerek at arabası yerine robot arabası oldu. Tabi ilk bakıldığında atlar gibi pratik olur mu, istediğim gibi hareket ettirebilir miyim, diyorsanız biraz şaşırabilirsiniz, oldukça çevik ve hızlı hareket eden robotik köpek görenleri şaşkına çeviriyor. Şimdilik fazla ağır yük çekemese de ileri de çok daha gelişeceğe benziyor.

ROBOTİK KÖPEK SPOT GELİŞİME AÇIK KOMUTLARI DİNLİYOR

Sonuç olarak robotik köpek gelişime açık ve önünde daha kat edecek çok yol var. Bu insan hayatında kullanılabilir mi? Ticari işlerde otonom olarak kendi işini kendi görebilir mi? Boston Dynamics bunun üzerine oldukça fazla mesai harcıyor.

Daha önceleri adım bile atamazken şimdi koşa biliyor ve hızlı ve pratik köpek hareketlerini yapabiliyor. Çok yakın bir tarihte insanların yapacakları işleri yapabilir. Bu arada sipariş vermek isteyen binlerce kişi mevcut, Boston Dynamics Spot’un fiyatlandırması konusunda ortaya net bir fiyat koymuş değil.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER