Uzun süre ara vermeden ve dinlenmeden ders çalışıyorsanız dikkatli olun. Bir sporcuyu düşünün gün boyu kardiyo yapmış veya antreman yaptığını düşünün. Bu sporcunun özel olarak dinlenme günleri vardır. Çünkü dinlenme süresi olmazsa kendini sakatlayabilir ve bildiğiniz gibi uyku halindeyken kaslar gelişir. Aynı beynimizi de bu şekilde düşünebiliriz.

Gece geç saatlere kadar ders çalıştığınızda çok fazla üretken hissedebilirsiniz. Çok iş yapıyormuş veya çok bilgiyi hafızaya atıyormuş hissedebilirsiniz. Ancak durum pek öyle değil. Sporcu örneğini düşünün.

Saatlerce ara vermeden ders çalışırsanız bir süre sonra ne olur?

Zihinsel bir zorlama veya hasta olma riski artabilir. Aynı olayı yaşadığımı söyleyebilirim. Gece geç saatlere kadar ödev yapıp, çok kısa mola bile denmeyecek kadar dinlenip, tekrar devam ederdim. Gece çalışmanın çok daha verimli olduğunu düşünüyordum. Ancak durum öyle değilmiş. Ertesi gün tamamen çöpe gidiyordu, diyebilirim.

Çok yorgun hissediyorsunuz ve herhangi bir şekilde çalıştığınız dersler karmaşık hale geliyordu. Hatta şöyle bir örnek verebilirim. Bir arkadaş atanma sürecinde kpss’ye o kadar yardırmıştı ki burnu bir süre sonra ders çalışırken kanamaya başladı ve bu sürekli oluyordu. Telefonunuzu bile bir süre ara vermeden kullandığınızda o kadar pili ısınıyor ki elinizde tutamıyorsunuz.

Yani şöyle düşünün 6 saat gece çalıştığınızda neredeyse 24 saatinize mal oluyor. Bir gününüz 6 saat için boşa gidiyor, sizce mantıklı mı?

Uzun Süre Ara Vermeden Ders Çalışmak Beyninize Zarar Verebilir

Buradan öğrendiğim şey dinlendiğimde çok daha verimli olduğumdur. 5-6 saat aralıksız çalışmak mı? 1-2 saat ara verip, dinlenerek verimli çalışmak mı?

Dolu bir beyin ile inanın 10 saatte çalışsanız bir şey anlayamayabilirsiniz.

Bu arada dinlenmek televizyon karşısında oturmak veya telefon ile uğraşmak değil.

Ufak bir yürüyüş veya spor yapmak gibi zihni dağıtacak ve boşaltacak aktiviteler olabilir. Diğer türlü daha çok beyniniz farklı alanlara kayacaktır ve dikkatiniz dağılacaktır.

Beyninizi şarj etmek için siz hangi aktiviteleri kullanıyorsunuz, bize yorumlarda belirtin lütfen.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER