Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, koronavirüs salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini açıkladı. 

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs Salgınının Bitiş Tarihini Açıkladı

brezilyada korona virus tablosu

Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da koronavirüs yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını belirtti.

Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.

Diğer yandan ise koronavirüs salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini açıklayan Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.” dedi. Kluge, “Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” ifadelerini kullandı.

Mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini belirtti

Koronavirüs mutasyona uğramasını da değinen Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini belirtti.

Kluge, koronavirüs mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı koronavirüse karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini açıkladı. Dahası mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını vurguladı.

Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının belirten Kluge, fakat sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

Kluge, “Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek.” ifadelerini kullandı.


Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-latin-america-53092196
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!