Mart ayı ortasından itibaren soğuk hava ve kar yağışının etkisi altına giren İstanbul için son hava durumu tahminleri geldi.

Bugün ve yarın karla karışık yağmurun devam etmesi beklenirken mega kentte Nisan’da da kar yağışının görülebileceği belirtildi.

Meteoroloji uzmanı Bünyamin Sürmeli, “Bu son kar diye sevinmeyin, Nisan ayında da kar yağacak” diye konuştu.

İstanbul için Yeni Uyarı Kar Uyarısı! Mart’tan Sonra da Devam Edecek

İstanbul’da Nisan ayında da kar yağışı sürprizi bekleniyor.

Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, hava tahmin durumu tahminleriyle ilgili yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadeler kullandı. “Bu son kar diye sevinmeyin” diyen Sürmeli, Nisan ayında İstanbul’a kar yağabileceğini duyurdu.

İSTANBUL’A NİSAN AYI İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI

Haber Global Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, İstanbul başta olmak üzere birçok kenti etkisi altına alan kar yağışına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşlar bu son kar diye beklerken Sürmeli, Nisan ayında da kar yağacağını söyledi.

NİSAN’DA KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

“Bu son kar diye sevinmeyin” diyen Sürmeli ” Nisan ayında bir kar sistemi daha göreceğiz. Bölgede dolaşan orta enlemlere akacak soğuk dalga var.

Orta enlemlerde sadece Türkiye yok, Grönland ve Atlantik’in ortasından tutun da Asya’ya kadar inecek. Orta enlemlere indiğinde bizim için de önemli demek.

Mart’ın sonu ve Nisan ayının ilk yarısında bahar değerlerini görmeyeceğiz. Beklediğimiz bahar Nisan ayının ikinci yarısında olacak” dedi.

METEOROLOJİDEN SON HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Kırklareli, Tekirdağ, Kütahya ve Siirt çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; sabah saatlerinde Kastamonu kıyıları, Sinop ve Samsun çevrelerinde, öğle saatlerinde ise Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

38 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI GELDİ

İstanbul dahil,

Adana,

Ağrı,

Amasya,

Antalya,

Artvin,

Aydın,

Balıkesir,

Bingöl,

Bitlis,

Burdur,

Çanakkale,

Erzurum,

Giresun,

Gümüşhane,

Hakkari,

Isparta,

Mersin,

İzmir,

Kars,

Kastamonu,

Manisa,

Muğla,

Muş,

Ordu,

Rize,

Samsun,

Siirt,

Sinop,

Tokat,

Trabzon,

Tunceli,

Van,

Zonguldak,

Batman,

Bartın,

Ardahan,

Düzce için “sarı ve turuncu kod” uyarısı yapıldı.

KAR YAĞIŞI UYARISI

Yağışların; sabah saatlerinde Kastamonu kıyıları, Sinop ve Samsun çevrelerinde, öğle saatlerinde ise Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek buzlanma, don olayı, ulaşımda aksamalar, yağış anında görüş mesafesinde azalma, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER