Video Oyunları Beyin Sağlığı İçin Çok Yararlı!

Ana Sayfa Haber Video Oyunları Beyin Sağlığı İçin Çok Yararlı!
Yunus Emre İyitütüncü   Araştırmalara göre;Harekete geçen video oyunlarını oynamak, Avrupa araştırmasına göre yaşlandıkça beyin sağlığımızı artırmanın etkili bir yoludur.

İngiltere’nin Manchester Üniversitesi’nde yürütülen bu çalışma King’s College London, KU Leuven, Belçika ve İsviçre’nin ETH Zürih’ü ile bir işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Araştırma, 17 klinik araştırmadan elde edilen verilere bakılarak, aktif video oyunları yayınlanmış bulgularının ilk analizidir. Çalışmalar, 926 katılımcının bilişsel sağlığı üzerine Wii veXbox Kinect gibi cihazlar da dahil olmak üzere aktif  video oyunlarının etkileri incelendi.

Ekip, bu aktif oyunları kullanarak fiziksel faaliyette bulunmanın, nörolojik bozuklukları olan insanlarda beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde artırabileceğini ve sonraki yıllarda bilişsel sağlığı korumakta olduğunu söyledi.

Yazar Joseph Firth, yaşlanma sürecinin yanı sıra “Alzheimer ve Parkinson hastalığı, hafif kognitif bozukluk ve demans gibi çeşitli nörolojik durumların da insanların bilişsel işlevlerini engelleyebileceğini ve günden güne işlev görme yeteneklerini azaltabileceğini” söyledi.

“Dolayısıyla mevcut kanıtların bu tür oyunların genel bilişsel işlevselliği önemli ölçüde artırabileceğini gösterdiğini ve  özellikle çok faydalı olduğunu belirtti.

Kaynak:

http://www.gadgetsnow.com/tech-news/video-games-that-get-you-moving-are-good-for-brain-health-research/articleshow/58550821.cmc

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir