Koronavirüs çıktığından beri 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Dünya genelinde ise işsiz sayısı 50 milyondan fazla kişiye ulaştı. Birçok şirket iflas etti ve birçoğu da iflasın eşiğine geldi. Diğer yandan ise bu kadar olumsuz tablo olmasına rağmen ve birileri inişe geçmesine birçok firma ise yükselişe geçti. Neredeyse servetlerini 2’ye katladılar. Yani kriz onlara yaradı. Gelin bunlara bir göz atalım.

Listede Bilindik İsimler Var! Facebook, Amazon…

Tam 845 milyar dolar servet artisi

ABD’nin 643 milyarderinin serveti, virüsten bu yana ortalama % 29 oranında artmış. ABD’de merkezli bir düşünce kuruluşu olan Politika Çalışmaları Enstitüsü’nün raporuna göre, süper zenginlerin en zenginleri diyebileceğimiz milyarderler, salgın döneminde servetlerini 845 milyar dolar daha artırmış.

Facebook, Mark Zuckerberg

Facebook sosyal medya kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ise servetini % 84 artırarak 100.6 milyar dolara yükseltti.

Microsoft, Bill Gates

Bill Gates’in serveti ise % 19 artarak 116 milyar dolara yükseltti.

Elon Musk, Space X

Elektrikli otomobil şirketi Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk da salgında en çok kazancı sağlayanlardan biri oldu.

SpaceX gibi uzay çalışmaları üzerine de faaliyet gösteren Elon Musk’ın sakgın dönemindeki serveti % 274 artarak 92 milyar dolara yükselmiş.

Amazon, Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu ve COE’su Jeff Bezos’un Forbes dergisinin tahminine göre virüsten bu yana 73.2 milyar dolar artarak 186.2 milyar dolara yükselmiş.

Virüs, Fırsat Mı, Kriz Mi?

Virüs kimine göre fırsat kimine göre kriz. Ama genel olarak bakıldığında teknoloji tabanlı şirketlerin hepsi servetlerine servet katmış durumda. Siz duruma nasıl bakıyorsunuz. Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER