Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Çin Wuhan’da hastanenin müdürü olan Liu Zhiming korona virüsünden dolayı öldü. Toplamda virüsten ölenlerin sayısı ise 1873 oldu.

Korona Virüsünden Ölen İlk Hastane Müdürü

corona virusu

Liu iyi bir beyin cerrahıydı. Korona virüs salgını sonucu ölen ilk hastane müdürü oldu. Ölümü ise okların hükümete çevrilmesine neden oldu. Yeterince önlem alınmadığı ve ekipmanların yetersizliğinden yakınılmaktadır.

Devlet medya organları ise, korona virüsüne karşı çalışmalar yaptığı sırada ölen doktor, hemşire yada tıp çalışanları ”şehitler” olarak adlandırılacağını bildirdi. Virüsten 5 kişinin ölümü haricinde gerisi Çin’de gerçekleşmiştir.

Şu ana kadar 73.325 vaka olduğu bildirilmiştir. Bunların çoğu ise Çin’de olduğu kayıtlara geçmiştir. Fakat Japonya, Singapur ve Hong Kong’da gittikçe artan virüs vakaları da görülmektedir. Bu yönde endişelerde aynı doğrultuda artmaktadır.

Korona Virüsü Tedavi Süreci

corona virusu tedavi

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, salgın Aralık ayından bu yana, 12.500’den fazla hasta iyileşti ve akabinde taburcu edildi. Wuhan’ın başkenti Hubei dışında, yeni vakaların sayısı 14 gün boyunca düştü.

Bu vakaların taburcu olmasına rağmen, ülke genelinde acımasız önlemler alınmaktadır. Şehirdeki, eskiden olduğu gibi  normal yaşantıya geri dönme çabası yaşarken, salgının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediği de bir gerçektir.

WHO genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Vakaların yaklaşık % 14’ünde virüs, pnömoni ve nefes darlığı gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Hastaların yaklaşık% 5’inde solunum yetmezliği, septik şok ve multi organ yetmezliği gibi kritik hastalıklar oluşmaktadır.” dedi.

Pazartesi günü , Çin Başbakanı Li Keqiang başkanlığındaki bir komite, “salgının daha fazla yayıldığının önlendiğini, ülke çapında olumlu bir eğilim ortaya çıktığını “belirtti.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://edition.cnn.com/2020/02/17/asia/coronavirus-covid-19-update-intl-hnk/index.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!