Dünyanın en çok satan oyun konsolu Play Station ile VPN yani sanal özel ağ kullanımı direkt olarak ilk akla gelen ikililer olmasa da aslında PS4 ile VPN kullanmak birçok açıdan çok işinize yarayabilir. PlayStation 4’ü çalıştırmak için bir zorunluluk olarak VPN kullanmanıza ihtiyacınız yok, bu konuda hem fikiriz. Ancak VPN hem oyun oynama kalitenizi iyileştirmek hem de çeşitli güvenlik unsurları açısından bu yöntem size fayda sağlayabilir.

PlayStation 4 için VPN neden gerekli?

VPN yani Virtual Private Network size şifrelenmiş ve ekstra güvenlik katmanı içeren bir iletişim kanalı sunun bir teknolojidir. Ayrıca IP adresinizi gizleyebilir, anonimliğinizi koruyabilir ve internette daha güvenli bir ortam yaratmayı sağlayabilirsiniz. Piyasada birçok VPN sağlayıcısı bulunuyor.Aradığınız yazılımı En iyi VPN listesinden seçmek için hem ücretli hem ücretsiz VPN firmalarını incelemeniz gereklidir. 

PlayStation 4 ile VPN kullanmak ise çok basit bir işlem olmamakla birlikte sizin global sunucuya erişmenizi, farklı bölgelerdeki PlayStation mağazalarına girebilmenizi ve dünyanın öbür ucundaki oyuncularla eşleşmenizi mümkün kılacaktır. Ve ayrıca diğer VPN kullanımlarındaki amaca hizmet ederek, internet bağlantınızı şifreler, kişisel bilgilerinizi korur ve kötü amaçlı kişilerin sizi izlemesini engeller. Müşterisi olduğunuz ve bölgesel kısıtlamalara tabi olan İnternet Servisi Sağlayıcınızın hız azaltma işlemlerinden sizi korur ve özgürleştirir.

VPN PlayStation 4’te Nasıl Kulanılır

Ek olarak, PS4’ü her ne kadar oyun oynamak için almış olsanız dahi onu adeta bir bilgisayar gibi kullanıp videolar izlemek, Netlifix’e erişmek ve coğrafi olarak konulan engelleri kaldırıp tüm içeriklere ulaşmak için kullanabilirsiniz. PS4 için VPN kullanmak size tüm bu olanakları sağlayacaktır, peki ama nasıl? Şimdi PS4’ünüz ile VPN kullanmanın en kolay yollarına adım adım bakalım.

PS4 için VPN Kurulumu

Yöntem 1: Yönlendirici Kullanmak

Yönlendiricinize(router) bir VPN kurmak en kolay yöntemlerden biridir. Yönlendiricide VPN kullanmak otomatik olarak yönlendirici üzerinden aktarılan bilgileri şifreler ve buna PS4 de dahildir. Yönlendiriciye VPN kurulumunu adım adım incelersek:

1.Adım:VPN Seçmek

Öncelikle sizin için uygun olan VPN sağlayıcısını seçin. Her bir VPN markasının kendine ait avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Ücretsiz VPN hizmetleri olduğu gibi çoğu kaliteli VPN hizmeti  belli bir üyelik ücreti alır. Bunun karşılığında size daha çok data kullanımı daha fazla güvenlik ve daha iyi teknik altyapı gibi hizmetler sunar. En iyi VPN’i seçtikten sonra yönlendiricinizi açmanız gerekecektir.

2. Adım: Yönlendiricinizi Açın

IP adresinizi herhangi bir tarayıcıya girerek yönlendiricinize ulaşabilirsiniz. IP adresinizi bilmiyorsanız, Windows’ta başlat menüsüne cmd yazarak Command Prompt’u açın ve ipconfig + ENTER ile IP adresinizi öğrenin. Eğer ilk girişiniz ise öncelikle kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekecektir.

3.Adım: VPN’i Kurmak

Bu adım hem VPN firmasına hem de yönlendirici çeşidine göre değişebilir. Ancak genellikle bunun için VPN firmanızdan size verilecek bir konfigürasyon dosyasına ihtiyacınız olacak. Bu belgeye çoğunlukla destek kısmından ulaşabilirsiniz. Dosyayı kurmak için ise kontrol paneline yüklemeniz ve sistemi çalıştırmanız gerekecektir. Bu işlem manuel olarak kurulumdur. Eğer VPN veya yönlendirici firmanın kendi ürün yazılımı ve wizardı varsa daha kolay olacaktır. Öncesinde firmanıza danışmanızı öneririz.

4.Playstation’ı Ağınıza Bağlayın

VPN çalışıyorsa yapmanız gereken PS4’ün yönlendiriciye bağlanmasını sağlamaktır. Bunun için PS4 Ayarlarında, Ayarlar> Ağ Ayarları> İnternet Bağlantısını Kur> LAN Kablosunu Kullan’ı seçin. Ardından Kolay adımını seçtiğinizden ve adımları takip ederken  Proxy Serve Kullanma’yı işaretlediğinizden emin olun.

>>En İyi 7 Yasaklı Sitelere Giriş için VPN 2024 Windows | MAC

Yöntem 2: PC Kullanmak

Eğer yukarıda kurulan adımlarda sıkıntı yaşadıysanız direkt olarak bir bilgisayar kullanarak üçüncü bir donanıma gerek duymadan PS4 için VPN bağlantısı oluşturabilirsiniz.

1.Adım

Sahip olduğunuz VPN yazılımının kendi konfigürasyon adımlarını izleyerek bilgisayarınıza kurulumunu yapın.

2.Adım

Şimdi PS4 ile bilgisayarınız arasında bir bağlantı kurmanız gerekiyor. Bunun için bir ethernet kablosu ile bağlamanız gerekmektedir. Böylece halihazırda çalışan VPN, ve bu VPN üzerinden gelen internet bağlantısı PS4 makinasına da erişiyor olacak.

3. Adım

Sırada VPN ayarlarınızdaki bağlantı ayarlarını değiştirmek var. Kontrol Paneli / Ağ ve İnternet kategorisini tıklayın ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin.Sol taraftaki seçeneklerden Adaptör/Bağdaştırıcı ayarlarını değiştiri tıklayın. Ardından karşınıza tüm ağların göründüğü bir pencere açılacaktır. Burada VPN’inizi seçin ve sağ tıklayın. Özellikler seçeneğini seçin ve açılan pencerede üst başlıklardan Paylaşım’ı bulun. Paylaşım’a tıklayın ve “Diğer Ağ Kullanıcıları Bu Bilgisayarın İnternet Bağlantısı yoluyla bağlansın” ibaresini işaretleyin. Böylece işleminiz tamamlanacaktır.

Sonuç olarak, PS4 VPN gerekli mi?

Eğer yazılım ayarlarına ve VPN kurulumuna yabancıysanız ilk başta PS4 VPN kurulumu size karmaşık gelebilir. Ancak yönlendirici firmanızdan ve VPN sağlayıcınızdan destek alabileceğinizi unutmayın. Çoğu bu konuda ilgili manueller veya kurulum kılavuzları yayınlamaktadır. Ve bu işlemi tamamladıktan sonra elde edeceğiniz birçok fayda olacak. Hem PS4 makineniz sadece bir oyun makinesi olmaktan çıkacak ve birçok işleve sahip olacak hem de oyun oynamak için kullanırken size internet sağlayıcınız ve yaşadığınız coğrafyanın uyguladığı tüm kısıtlamaları ortadan kaldırabileceksiniz. Bölgesel sınırlamalardan uzaklaşıp en iyi oyunları en iyi playerlar ile dünya çapında bir erişim imkanı ile oynayabileceksiniz.

VPN kurulumu ve PS4 bağlantısını oluşturmaya başlamadan önce özellikle gamerlar için önerilen VPN hizmetlerini incelemeyi atlamayın. Seçtiğiniz VPN tüm oyun deneyiminizi ve aynı zamanda güvenliğinizi ve kimliğinizin gizliliğinizi de olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER