Vücuttaki Yağları Yakan Harika 3’lü!

Ana Sayfa Haber Sağlık Vücuttaki Yağları Yakan Harika 3’lü!
Yunus Emre İyitütüncü   Bahar geldi, yaz kapıya dayandı. Yaz demek kilolar demek… O zaman hadi hanımlar ve beyler metabolizmayı hızlandıran şu harika 3’lüye bir göz atın. Vereceğiniz çokça kilolarda bizim de tuzumuz olsun!

Acı biber

Doğru duydunuz. Acı biber, içerisinde bulunan kapsaisin maddesi sayesinde, metabolizmayı hızlandırır. Peki, kapsaisin (capsaicin) nedir? Kapsaisin, acı bibere ‘acı’ tadını veren maddedir. Kapsaisin, yağ yakıcı özelliği ile daha fazla kalori harcamanıza ve böylece zayıflamanıza yardımcı olur.

Yeşil çay

Siyah çayı mı tercih ediyorsunuz? Aslında siyah çay da yeşil çay da aynı bitkiden elde edilir. Çay bitkisi toplandıktan sonra okside edilirse siyah çay elde edilir. Fakat bu oksidasyon işlemi esnasında çay bitkisi içerisinde bulunan bir antioksidan maddeyi önemli ölçüde yitirir. EGCG ya da epigallokateşin gallat (epigallocatechin gallate) denilen bu madde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakışına yardımcı olur. Sıfır kalorili doğal yeşil çay, içerisinde barındırdığı epigallokateşin gallat haricinde, içerdiği kafein ile de doğal bir uyaran ve yağ yakıcıdır.

Yeşil mercimek

Lif ve protein açısından zengin yeşil mercimeği sofranızdan eksik etmeyin. İçerdiği yüksek lif miktarı vücutta uzun süre tokluk hissine yardımcı olur. Boşaltım sistemine yardımcı özelliği ile mercimek, kilo vermenizi kolaylaştırır. Bu ucuza ulaşabileceğiniz gıda üstelik harika bir enerji deposudur; özellikle diyet yapıyorsanız, haşlayıp buzdolabına koyduğunuz 2 avuç kadar yeşil mercimeği örneğin salatalarınızın üzerine koyup yiyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir