Wanna Cry ‘Fidye’ Virüsü İçin Güvenlik Araştırmacıları Yeni Bir Yol Buldu !

Ana Sayfa Haber Wanna Cry ‘Fidye’ Virüsü İçin Güvenlik Araştırmacıları Yeni Bir Yol Buldu !
  Güvenlik araştırmacısı olan Benjamin Delpy, bazı virüs bulaşmış bilgisayarlar için bir WannaCry ‘fidye’ virüsünden kurtulmanın bir yolunu buldu.

Geçen hafta başlayan WannaCry fidye saldırısı yüzünden binlerce kişi tehdit altında ve durum gün geçtikçe ciddileşiyor.

Wanna Cry En Çok E-Mail’lerden Bulaşıyor !

Saldırıdan kurtulmak için bir kaç yol bulunsada bunlardan en önemlisi, siz kullanıcıların, güvenmediğiniz hiçbir linke tıklamamanızdır. Linklerin, özellikle Wanna Cry yapımcıları tarafından organize bir şekilde gönderildiğinin altını çizen uzmanlar, en çok e-mail yolu ile gönderilen linklerde olduğu tespit edildi.

Durum bu kadarlada kalmıyor. Eğer virüs bir kurumda herhangi bir bilgisayara bulaşırsa, o ağda bulunan tüm bilgisayarlara geçerek, kendini aktif ettiğide biliniyor.

Bu durumda Wanna Cry virüsü bulaşmış olduğu tüm dosyaları şifreleyerek, dosyaları açma karşılığında 500 dolarlık bir bitcoin istiyor. İşte “Fidye” virüsü denilmeside bundan kaynaklanıyor.

Virüs şuan için Türkiye’de yaygın değil. Ancak, yinede dikkat etmekte fayda var.

Uzmanlar durumdan kurtulmak için, gerekli tüm dosyalarımızı yedeklememizi öneriyor ve kullandığımız anti-virüs programının en güncel sürümünü yüklememizi öneriyor.

Yurt dışı kaynaklı bazı güvenlik uzmanlarıda Windows Xp ve Windows 7 için bazı teknik çözümleri sosyal medya ve bloglarında açıkladılar.

#Not: Windows 10 için en iyi ve en güvenilir antivirüs programı arıyorsanız, en iyi antivirüs adlı yazımıda kendinize güvenli bir antivirüs programı indirebilirsiniz.

Düzeltme, güvenlik araştırmacısı Benjamin Delpy tarafından “gentilkiwi” olarak adlandırılıyor. Adrien Guinet tarafından oluşturulan “WannaKey” adlı eski bir düzeltmeye dayanan ve Windows XP sürümünde 7’de çalışan bu düzeltme kesin bir çözüm sunar mı bilemeyiz. Ancak denemekte fayda var gibi görünüyor.

Şifrelemenin temelini oluşturan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıysanız silinen asal sayıları bulmak için bilgisayarın belleğini arayan sistem, daha sonra, bunları şifreli dosyalar için kilit açma tuşları oluşturmak için kullanıyor. Anlamak nispeten basittir ve github’da yayınlanmıştır.

Europol’s Cyber ​​Crime Center bunu test etti ve en azından biraz başarılı buldu, ne kadar işe yarar karar sizin, ancak dediğimiz gibi denemekten zarar gelmez.

Kaynak : https://thenextweb.com/security/2017/05/20/security-researcher-found-wannacry-fix-infected-computers/#.tnw_FrWjfy0n

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir