Washington’daki Çatışma Sonucunda 9 Kişi Hastanelik Oldu

Ana Sayfa Haber Washington’daki Çatışma Sonucunda 9 Kişi Hastanelik Oldu
Ayşe Nur Şafak   Washington’daki Türk büyükelçisinin ikametgâhının önünde çıkan şiddetli çatışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden Kürt yanlısı grupla Erdoğan’ın güvenlik ekibi kavgaya tutuştu.

 Çatışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile görüşmesinden sonra meydana geldi. Erdoğan’ın çatışma yerine gelmesiyle daha da şiddetlendi.

Cumhurbaşkanı olay yerine gelmeden önce Sheridan Meydanı’ndaki caddenin karşısında duran protestocuların ellerinde “Demirtaş Şimdi Özgür” plakalarıyla Türkiye’ deki Kürt yanlısı halkın partisi olan Demokrat Parti’ sinin lideri Selahattin Demirtaş’a atıfta bulunuldu ve Erdoğan’nın aleyhine sloganlar atılmaya başlandı. Bunun üzerine büyükelçiliğin önünde ellerinde küçük Türk bayrakları bulunduran bir grup Erdoğan destekçileri ve protestocular arasında laf dalaşı başladı.

Bir süre sonra laf dalaşı kavgaya dönüştü. Kavgaya Erdoğan’ın güvenlik ekibindeki siyah takım elbiseli adamlarda dahil oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükelçinin evine gelmesiyle kavga alevlendi. Yumruklar ve tekmeler havada uçuştu. Washington polisi kavgayı önlemeye çalışırken kavgaya karışan güvenlik ekibine karşı cop kullandı.

Olayların ardından ek emniyet kuvvetlerinin bölgeye gelmesiyle kavga yatıştırıldı.Çatışma sonrası  büyük önlem alan polis Büyükelçilik Resmi Konutu’nun bulunduğu Sheridan Meydanı’na giriş ve çıkışları yasakladı.

Olaylar yatıştırıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyükelçinin evinin önünde toplanan ve kendisine sevgi göstergesinde bulunanlarla bir araya geldi.

Washington'daki-Çatışma-Sonucunda-9-Kişi-Hastanelik-Oldu

ÇATIŞMA NEDEN SHERİDAN MEYDANI’ NDA OLDU

Washington’da çıkan şiddetli çatışmanın bir parçası olan Erdoğan karşıtı protestocuların bazıları salı günü erken saatlerde Beyaz Saray’ın dışındaki Lafayette Parkı’ndaki bir başka protestoya daha katılmışlardı.

Protestocular, Erdoğan’ın elçinin konutunda duracağını öğrenmeleri sonucunda, protesto gösterilerine devam etmek için içlerindeki birkaç düzine insanın Büyükerçilik Resmi Konutu’nun  karşısındaki küçük bir parka gittiklerini söylediler.

 

ÇATIŞMA SONRASI PROTESTO ORGANİZATÖRÜNÜN AÇIKLAMALARI

Protesto organizatörlerinden Sayid Reza Yasa, çatışma öncesi protestocuların Cumhurbaşkanı’nın destekçilerini kışkırtmadıklarını, tam polislerin yanından geçip caddeye ilerlerken siyah takım elbiseli adamların üzerlerine doğru geldiğini görünce şaşkına döndüğünü belirtti. Bay Yasa bir dişini kaybettiğini,  kavga sırasında burnun yere vurulduğunu ve polis ayırana kadar yerde tekmelendiğini söyledi.

Türkiye’de doğmuş Kürt kökenli bir Amerikan vatandaşı olan Sayın Yasa, Erdoğan’ın güçlerinin acımasızlığına ve suçlamalarına aşina olduğunu söyledi.

60 yaşındaki Bay Yasa, “Bu kabul edilemez. Burası Amerika, Türkiye değil.” dedi.

Kaynaklar ;

https://www.washingtonpost.com/local/public-safety/nine-people-are-injured-at-demonstration-outside-turkish-embassy-in-dc/2017/05/16/5c813434-3a8c-11e7-9e48-c4f199710b69_story.html?utm_term=.fb4eeeba3003

http://www.post-gazette.com/news/nation/2017/05/17/Fight-Turkish-Ambassador-Residence-Washington/stories/201705170170

Erdogan’s Goons Bring Turkish Violence to American Soil

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir