WhatsApp iPhone yedeklerini şifreliyor!Neden Önemli

Ana Sayfa Haber Sosyal Medya WhatsApp iPhone yedeklerini şifreliyor!Neden Önemli
Yunus Emre İyitütüncü   WhatsApp’ın yedekleri iCloud’da okunabilir bir biçimde depolandı.

WhatsApp, bilgisayar korsanlarına ve casuslara karşı güvenliğini güçlendiren bir hareketle Apple’ın iCloud’unda yedeklenen iletiler için gizlice şifreleme ekledi.

Mesajlaşma uygulaması geçen yıl engellenen mesajları şifreleyerek ekledi ancak son zamanlara kadar iPhone kullanıcıları sohbetlerini Apple’ın kendi sunucularında desteklediğinde sohbetler okunabilir bir biçimde saklandı .

ICloud hesapları şifreliyken, Apple’ın şifre çözme anahtarına sahip birisi tüm kullanıcıların iletişim geçmişine erişebilirdi, yani talimat verilirse teorik olarak mesajları güvenlik güçlerine iletebilirdi. ICloud hesaplarına erişimi olan bilgisayar korsanları da aynı işlemi yapmış olabilirler.

Ekstra güvenlik , mesajların artık Apple’ın bulut yedeklemesinde WhatsApp’ın şifre çözme anahtarı olmayan kimseler için okunamayacak şekilde depolandığı anlamına geliyor.

WhatsApp, “Kullanıcı sohbetlerini WhatsApp aracılığıyla iCloud’a yedeklediğinde, yedek dosyalar şifreli olarak gönderiliyor” dedi. WhatsApp’ın Android kullanıcıları için benzer güvenlik önlemlerini alıp almadığı açık değildir.

Güvenlik hizmetleri için şifreleme kırmak WhatsApp’a sıkıntı vermektedir ve  hükümetleri zor durumda bırakmaktadır. İçişleri Bakanı Amber Rudd WhatsApp dahil olmak üzere sosyal medya şirketlerini eleştirdi. Westminster’e Saldırı ve geçen hafta sızan gizli planları sonrasında şifrelemeyi çözmüşlerdi.

Facebook’a ait mesajlaşma platformu, iCloud yedek şifrelemesinin nasıl çalıştığını açıklamadı. Yedeklemenin kilidini açmak için gerekli olan SIM kartı ve iCloud şifrelerini gerektirmesi mümkündür.

 Güvenlik uzmanları WhatsApp kendisi dosyaların şifresine  sahip olabileceğini söyledi.

Eperi GmbH güvenlik sorumlusu Elmar Eperiesi-Beck, “Şu anda, kullanıcı verisine iCloud tarafından erişilemiyor ancak yine de WhatsApp tarafından erişilemiyor, kullanıcılar bu çözüm kendilerini tatmin edip etmediklerini kendileri belirlemeli” dedi.

“WhatsApp şu anda önemli veriyi üretip yedeklemiş görünüyor, bu da  erişimi olduğunu ve daha sonra kullanıcı verilerine erişebileceği anlamına geliyor, yalnızca kullanıcı erişim anahtarı oluşturabiliyor olmalıdır.”

Eperiesi-Beck, WhatsApp yazılımını açık tutarak kullanıcıların nasıl çalıştığını anlayabileceği ve uzmanların bunun ne kadar güvenli olduğunu test edebilmesi için çağrıda bulundu.

Sonra güncelleme ortaya Forbes, Oksijen Adli Tıp, hack araçları konusunda uzmanlaşmış bir şirket bildirdi ve iCloud şifreleme atlamasına yeni bir ürün tanıttı. WhatsApp kullanıcılara kilidini bir metin mesajında ​​gönderirken, Oksijen Adli Tıp’ın saldırısı, hesapla ilişkilendirilmiş bir SIM kart gerektirir.dedi

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/05/09/whatsapp-has-encrypted-iphone-backups-matters/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir