Whatsapp’taki Grup Yöneticileri de Paylaşımlardan Sorumlu Tutulacak!

Ana Sayfa Haber Mobil Whatsapp’taki Grup Yöneticileri de Paylaşımlardan Sorumlu Tutulacak!
  Whatsapp grupları günümüzün sıradanları arasında artık. Herkesin küçük komüniteler olarak oluşturduğu sosyal iletişim ağları var artık.

Ancak bazı coğrafyaların veya kültürlerin hızla gelişen bu tip iletişim ağlarına o kadar hızlı adapte olamadığını söylemek yanlış olmaz. Hatta o kadar ki, bazı paylaşımlar ihbar edilmediği takdirde sonu mahkum edilmeye gidecek yaptırımlar gündemde.

Hindistan Varanasi’de düzenlenmekte olan yasalara göre, Whatsapp grup yöneticileri (admin) artık yapılan paylaşımlardan sorumlu olacak. Grupta paylaşılan haberlerin yalan haber olması durumunda cezalandırılacak, dolayısıyla bütün paylaşımları dikkatle takip edip doğrulamakla uğraşacak. Aksi takdirde özgürlüğü elinden alınabilir. Hindistan’da an itibariyle yaklaşık 200 milyon bu uygulamanın kullanıcısı var, ve hepsine tanımadıkları insanları değil yalnızca birebir tanıdıkları insanları eklemeleri söyleniyor.

Bölge savcısı ve polis departmanından birinin yaptığı açıklamaya göre, “Kendini haber grubu olarak addeden oluşumlar var ve bu insanlar propaganda aracı olarak doğru olmayan haberleri kullanıyorlar. Denetim olmadan bu propaganda malzemelerinin paylaşabiliyorlar.”

Grup yöneticileri yanlış bilgi paylaşımı yapan kişinin paylaşımının yanlış olduğuna kanaat getirirse gruptan çıkarmak zorunda. Gruptan çıkardıktan sonra da polise bilgi vermek zorunda; bunun da amacı insanları galeyana getiriyor olması. Eğer bilgi vermezse grup yöneticileri direkt olarak sorumlu tutuluyorlar. Ayrıca insanların dini duygularını incitecek söylemlere de müsaade etmemeleri gerekiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eş zamanlı ve lineer bir gelişme beklemiyorduk dünyada, ancak insanların özel konuşma alanlarına müsaade edilmesi insanları yalnızlaştırıp güvensiz hissettirebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir