WhatsApp gizlilik verileri ile bir anda dünya gündemine bomba gibi düştü. Hala da konuşulmaya devam ediyor. 8 Şubat olarak belirlediği gizlilik onayını aldığı tepkiler nedeniyle ileri bir tarihe ertelemişti. Şimdi de yine kritik bir değişikliği imza atmaya hazırlanıyor.

WhatsApp Web yani masaüstü kullanıyorsanız, artık hesabınıza ulaşabilmek için sadece QR kodunu okutmanız yeterli olmayacak. Dahası ek olarak biyometrik veriler yani parmak izi ya da yüz tanıma sistemi getiriliyor. Direkt olarak akıllara biyometrik verileri toplamak için mi böyle bir adım attı sorusu getirildi. WhatsApp Web’e direkt giriş olmayacak! detaylarına bakalım.

WhatsApp’tan Flaş Bir Hamle Daha! Artık Direkt Giriş Olmayacak

WhatsApp Web'e Direkt Giris Olmayacak

WhatsApp gündemden düşmek bilmiyor. Gizlilik verilerinden sonra şimdide yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. WhatsApp web uygulama ile masaüstü versiyonu açmak için ek bir adım getirdi. Yeni bir güvenlik adımı ile sosyal medyanın gündemine tekrar geldi. 

WhatsApp web hesabını bilgisayara bağlamak için, ekranda gösterilen bir QR kodunun telefon yardımıyla taranması yeterliydi. Yani bilgisayarınızdan WhatsApp hesabınıza bağlanmak istediğinizde önce mobil cihazdan biyometrik verilerinizi doğrulamanız gerekecek. Yani biyometrik veriler (parmak izi ya da yüz tanıma) adımı getiriliyor. Buda yeniden akıllara şu soruyu getirdi. Facebook’un biyometrik verileri toplamak için mi böyle bir şey yaptı?

Facebook’tan Açıklama

Facebook, kullanıcıların biyometrik verilerini toplaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Ayrıca verilerin şirket tarafından görülemeyeceğinin altını çizdi. Diğer yandan ise WhatsApp ayrıca kullanıcılarına bu özelliği WhatsApp ayarlarından kapatma opsiyonu da sundu.


Kaynak : https://www.theverge.com/2021/1/28/22253045/whatsapp-biometric-authentication-fingerprint-face-unlock-desktop-browser-app
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER