WhatsApp, çoğu kullanıcının talebini yerine getirdi ve küçük ama önemli güncellemeyi sunmaya başladı.

WhatsApp’tan Kullanıcılarına Müjde! Kendi Kendine Mesajlaşma

Anlık mesajlaşma platformu WhatsApp, Türkiye dahil dünyanın her yerinde en çok kullanılan uygulamalardan biri. Bilgisayar, telefon ve internet tarayıcısında hizmet veren uygulama, hemen hemen her platformda mevcut.

Milyonlarca kullanıcıya sahip WhatsApp, bazı özelliklerden yoksun ve bunları yavaş yavaş uygulamaya getiriyor. Meta bünyesinde hizmet veren uygulama, uzun yıllardır beklenen başka bir özelliğe daha kavuşmaya başladı.

KENDİ KENDİNE MESAJ DÖNEMİ BAŞLADI

WhatsApp, kullanıcıların belki de yıllardır istediği basit ama önemli bir özelliği kademeler halinde devreye alıyor. Normalde günlük hayatta telefonunuzdaki bir adres,numara, fotoğraf, tek kullanımlık şifre ya da resimleri bilgisayarda görüntülemek istiyorsunuzdur.

Ancak bunları hızlıca yapabilmek için WhatsApp’ın sunduğu kolay bir yol yok. Neyse ki geç de olsa küçük ama önemli eksiklik giderilmeye başladı.

WhatsApp’ın Android beta sürümünde, kendi kendinize mesaj atma özelliği kullanıma sunuldu.

Kendi kendinize not bırakmak ya da mesaj gönderme özelliği bazı uygulamalarda mevcut. Ancak milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın bu özellikten yoksun olması epey şaşırtıcıydı.

Neyse ki popüler mesajlaşma uygulaması için beklenen özellik artık mevcut ve bazı kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

WhatsApp’tan Kullanıcılarına Müjde! DAHA KOLAY OLACAK

WhatsApp'dan Turkiye'ye yonelik yeni aciklama

WABetaInfo’nun aktardığına göre, Android için WhatsApp betanın 2.22.24.6 güncellemesi sayesinde, WhatsApp’ın, gelecekteki bir güncellemesinde uygulamasındaki bir bölümü yeniden tasarlamayı planladığı keşfedildi.

Bu bölüm, kullanıcıların ilgi gösterdiği bir özellik olan süreli mesajlar (kaybolan mesajlar) bölümüyle ilgili. Şu anda WhatsApp Ayarları’na girip Gizlilik’i seçtiğinizde karşınıza Varsayılan Mesaj Süresi isminde bir bölüm çıkacak.

Bu bölüm, kaybolan mesajlar açık bir şekilde başladığınız yeni sohbetlerde, mesajların kaybolacağı süreyi seçmenize imkan tanıyor.

Burada 24 saat, 7 gün ve 90 gün gibi seçenekler bulunuyor.

İşte WABetaInfo’nun keşfine göre, bu bölüm gelecekte tamamen yeniden tasarlanacak ve aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi adı “Kaybolan mesajlar” (Bizde süreli mesajlar olabilir) olarak değiştirilecek. Bu değişikliğin olmasını kimse beklemiyordu.

Yeni arayüz sayesinde, kullanıcının varsayılan mesaj süresini yeni sohbetlere uygulaması ve zaten aktif olan konuşmalar için süre ayarlaması daha kolay olacak. Yeniden tasarlanan süreli mesajlar bölümünün, uygulamanın gelecekteki bir güncellemesinde mevcut olması bekleniyor. Ancak beta sürümde göründüğü için ve konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmediği için her zaman olduğu gibi WhatsApp’ın bunu iptal etme ihtimali de var.

HATIRLANACAĞI ÜZERE GEÇEN GÜNLERDE WHATSAPP EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMAYI ENGELLEMİŞTİ

WhatsApp, insanların mesajları bir kez görüntülemek için ekran görüntüsü veya ekran kaydı almasını önlemek için bu korumayı iOS betasına eklemişti.

Bu özellik, beta sürümü yükleyen bazı kullanıcılar tarafından kullanılabilir olmuştu. Şimdi bu özellik, normal kullanıcıların da erişimine açılmış gibi görünüyor.

WhatsApp, bir defa görüntüle seçeneğiyle paylaşılan fotoğraflarda ekran görüntüsü almayı engellemişe benziyor.

WhatsApp’ın ekran görüntüsü engelleme özelliği sayesinde, kullanıcılar bir kez görüntülenebilen fotoğraf ve videolarda ekran görüntüsü alamayacak.

Sosyal medyada bolca paylaşılan aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, bir kez görüntülenebilen fotoğraflar ve videolardan ekran görüntüsü ve ekran kaydı almak artık mümkün olmayacak.

Almaya çalıştığınızda ise karşınıza “Ekran görüntüsü engellendi. Daha fazla gizlilik için bu ekran görüntüsü engellendi.” bildirimi çıkacak.

İŞTE WHATSAPP’IN YENİ ÖZELLİĞİ! MASAÜSTÜ KULLANICILARI BUNA BAYILACAK

WABetaInfo’ya göre, WhatsApp şimdi de WhatsApp Desktop beta’daki bazı beta test kullanıcılarına görüntüler için bir bulanıklaştırma aracı sunuyor.

Böylece kullanıcılar başka hiçbir uygulamaya gerek kalmadan, gereksiz uğraşlara girmeden görüntülerini bulanıklaştırabilecek. WhatsApp kullanıcıları fotoğraf bulanıklaştırmak istediklerinde yardımına bu araç yetişecek.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, görüntülerde bu bulanıklaştırma aracı kullanılabilecek.

WABetaInfo, özelliğin geliştirilmesi sırasında, WhatsApp’ın iki bulanıklaştırma aracı geliştirdiğini, böylece görüntülerinizi alternatif bir bulanıklık efekti kullanarak da düzenleyebileceğinizi belirtti.

Buna ek olarak, efekti ayrıntılı bir hassasiyetle uygulayabilmeniz için bulanıklık boyutunu seçebileceksiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER