Türkiye’den Wikipedia’ya Erişim Engeli ! Peki Neden Engellendi ?

Ana Sayfa Haber Türkiye’den Wikipedia’ya Erişim Engeli ! Peki Neden Engellendi ?
  Dünya genelinde inanılmaz popüleritesi olan çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’ya Türkiye’den engelleme.Yasak için henüz bir açıklama yetkililerden gelmedi.Türk makamları tarafıdan saat 8’de erişime kapatıldı.Ülke genelindeki  internet kullanıcıları , Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmadan Wikipedia sayfasına erişilemedi.

Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu, “5651 Sayılı Kanun’a dayanılarak hazırlanan teknik analiz ve yasal değerlendirmeden sonra, wikipedia internet sitesini kullanmak için idari bir önlem alındı” dedi.

Hürriyet gazetesine göre, Wikipedia’daki yetkililerin “teröre destek vermek” ve Türkiye’yi terörle yan yana göstermek  terörle suçlamak ve  bazı yazarların Türkiye hakkıında yazdığı içeriği  kaldırması gerektiği söylendi. Ancak buna hiç bir cevap alınamadı ve Wikipedia’ya engelleme geldi.

Türkiye'den-Wikipedia'ya-Erişim-Engeli-!-Peki-Neden-Engellendi-webhakim-p-1682

Bu önlem önümüzdeki günlerde daha da kapsamlı bir şekilde devam edebilir.

BBC Türkiye Muhabirine göre;aslında bu durum pekte yabancı değil. Facebook, Twitter ve YouTube gibi büyük sosyal medya da kuruluşlarıda daha önce aynı kaderi paylaşmışlardı.

Eleştirmenler, Türkiye’nin ifade özgürlüğünün baskı altına alındığını söylüyor: Ayrıca Twitter’dan içeriği kaldırma taleplerinin yarısından çoğu Türkiye’den gelmektedir.

Bazı kullanıcılar  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Wikipedia sayfasındaki eleştirileri engellemek  için yaptığı düşülünüyor.Bu durum sosyal medyadan büyük yankı uyandırdı.

Türk hükümeti daha önce, internetin sansürlenmesini reddetti.

Vikipedi, Rusya’da geçici olarak yasaklanmıştı. Ayrıca Çin’de de tekrarlanan darbeler gibi diğer ülkelerde de sansürle karşı karşıya kalmıştı.

Kaynak : BBC News

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Audio Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Audio
Ziyaretçi

Yasakmı kaldı herkes vpn kullanıyor artık:))