Son birkaç yıldır, TOTP (Time-based One-time Password) ya da bilinen adı ile Zaman Esaslı Tek Seferlik Şifre şeklinde ek bir güvenlik katmanı eklenerek oluşturulan, iki adımlı kimlik doğrulama, çevrimiçi hesaplarımızı güvence altına almanın en yaygın yöntemlerinden biri haline geldi. Bu makalemizde sizlere winauth nedir ve nasıl kullanılır? konularını anlatacağız.

PC’de Google Authenticator olarak WinAuth’u kullanma

Authenticator nedir, iki faktörlü kimlik doğrulama için en iyi bilinen uygulamalarından biri Google’ın kendisine ait olan Google Authenticator uygulamasıdır. Bir hesabı güvence altına almak için Google Authenticator’ı kullanabilmek için Android, iOS gibi uyumlu bir mobil cihaza sahip olmanız gerekmektedir.

Resmi Google Authenticator uygulaması yalnızca mobil cihazları desteklediğinden, bilgisayarınızda kullanamazsınız.

Fakat iyi yanı ise şu; Google Authenticator uygulaması iyi belgelenmiş bir algoritma üzerine inşa edilmiştir. Bu, yalnızca, herhangi bir geliştiricinin, Google Authenticator gibi zaman esaslı tek seferlik şifreler üretebilecek her platformda kendi uygulamalarını oluşturabilmesi anlamına gelmektedir. Ve WinAuth, Windows PC için böyle bir uygulamadır.

WinAuth Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

WinAuth; Google Authenticator, Microsoft, Battle.net gibi farklı iki aşamalı kimlik doğrulama uygulamalarını destekleyen oldukça basit, taşınabilir ve açık kaynaklı bir uygulamadır. Uygulamayı kendi resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

 1. İndirildikten sonra, zip dosyasını çıkartın ve uygulamayı açın. Gördüğünüz gibi, uygulamanın kendisi çok az boyuta sahip ve kullanımı oldukça kolaydır.
 2. WinAuth’ta Google Authenticator’ı kullanmak için “Ekle” düğmesini tıklayın ve “Google” seçeneğini seçin. Bu işlem Google Authenticator yapılandırma penceresini açacaktır. Burada TOTP’yi edinmek için Google tarafından sunulan paylaşım anahtarını girmeniz gerekir.
 3. Güvenlik anahtarınızı almak için, Google Hesap ayarları sayfasına gidin, aşağı inin ve iki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, “Uygulamaya geç” düğmesine tıklayın.
 4. Şimdi “Android” radyo düğmesini seçin ve “Devam Et” düğmesine tıklayın. Aslında, bu seçenek mobil cihazlardan hiçbirini kullanmayacağımız için pek de önemli değil.
 5. Yukarıdaki işlem size tarama yapmanız için gereken bir barkod gösterecektir. “WinAuth” barkod taramayı desteklemediğinden, paylaşılan gizli anahtarı manuel olarak girmek için “Barkodu tarayamıyorum” bağlantısını tıklayınız.
 6. Bu ekranda, Google “gizli anahtarı” görüntüleyecektir. Farenizi kullanarak anahtarı seçin ve kodu kopyalayın.
 7. Kopyalandıktan sonra gizli kodu WinAuth penceresine yapıştırın ve zamana dayalı bir kerelik şifreyi oluşturmak için “Şifrematiği (Authenticator ) Doğrula” düğmesine tıklayın. Bu hesaba anlamlı bir ad eklemeyi unutmayın, çünkü birden fazla Google Authenticator hesabı olduğunda ayırt etmenize yardımcı olacaktır.
 8. Oluşturulan şifreyi doğrulamak için sunulan tek seferlik şifreyi kopyalayın ve Google güvenlik ayarları sayfanıza yapıştırın ve “Doğrula ve Kaydet” düğmesine tıklayın.
 9. Her şey doğru yapıldıysa, Google, sizi bilgilendiren bir onay penceresi gösterecektir. Değişiklikleri Google hesabınıza kaydetmek için “Tamam” düğmesini tıklamanız yeterlidir.
 10. Şimdi, WinAuth penceresine geri dön. Oluşturulan kodu onayladıktan sonra, değişiklikleri WinAuth uygulamasına kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.
 11. “Tamam” düğmesine tıkladığınızda, WinAuth, kendisi tarafından kaydedilen dosyaları şifrelemek için, şifre ayarlamanıza izin veren Koruma penceresini açacaktır. Bu, izinsiz girişlerin engellenmesini sağlar. Değişiklikleri kaydetmek için parolayı iki kez girin ve “Tamam” düğmesine tıklayın. Alternatif olarak, dosyaları şifrelemek üzere yalnızca mevcut bilgisayarda kullanılabilecek şekilde WinAuth’ı ayarlayabilirsiniz, ancak şifre korumasını kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Tüm iş bu. Bu noktadan itibaren WinAuth kullanarak Google Authenticator‘ı PC’nizde kullanabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Umarım winauth nedir ve nasıl kullanılır konusunda size yardımcı olmuşuzdur ve lütfen bilgisayarınız için Google Authenticator olarak yukarıdaki uygulamayı kullanma konusundaki düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşınız..


Yorumlar (9)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

yasin 4 sene önce

merhaba güncelleştirmeleri yaptım açtım hepsini lakin bu hatayla karsılasıyorum hatalar bırakmadı peşimi 🙁 güvenlik duvarını kapattım alternatif bir sürü çözüm denedim faydası olmadı birde siz bakarmısınız https://i.hizliresim.com/OogzE5.png

  Samet Kacuk 4 sene önce

  Windows sürümünüz orjinal mi? Crackli sürüm mü kullanıyorsunuz?

   yasin 4 sene önce

   Yok orjinal sürüm kusura bakmayın çözüm yoksa boşa yazmim rahatsız ettim baya

yasin 4 sene önce

merhaba steam hesabıma winauth da sağ tıklacıp confirmations dedimde winauth error an error has occured win auth valu cannot be null ve devasa uzun yazı cıkıor diger hesaplarımda cıkmıor ama bunda cıkıor napabilirim

  Mustafa İyitütüncü 4 sene önce

  Merhaba, hatanın tam olarak ekran görüntüsünü alıp, gönderebilirmisiniz.

   yasin 4 sene önce

   Merhaba diger hesaplarımda böyle bir sorunla karşılaşmıyorum sağ tıklayıp confirmations dedikden sonra 1. sıradaki hesabımda karşılaşıyorum buyrun görsel bu ve gelen hata. https://resmim.net/f/UCBz8G.png

    Samet Kacuk 4 sene önce

    Sorun işletim sisteminizden kaynaklanıyor. Tüm güncelleştirmeleri yapmanız gerekmekte. Github üzerinde aynı hatayı güncel olmayan crackli işletim sisteminde alan kullanıcılar mevcut. Tavsiyem bilgisayarınızı güncelleyip sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmenizdir. Ayrıca Windows 10 geçişi yaparsanız problem tamamen ortadan kalkacaktır.

     Samet Kacuk 4 sene önce

     Başlat menüsü üzerindeki arama çubuğuna ” update ” yazarak açılan menüde güncellemeleri denetle seçeneğini seçin. Windows otomatik olarak güncellemeleri indirip yükleyecektir.

     yasin 4 sene önce

     Teşekkürler ben ram kullanımını azaltmak için windows güncellemesini kapatmıştım nerden açabilirim /