Windows 10’daki Başlat menüsü, Microsoft’un işletim sistemlerinin en cazip ve simgesel özelliklerinden biridir. Ancak, başlat menüsü bazen sorunlar çıkartabiliyor. Peki, Windows 10 başlat menüsü çalışmıyor sorununa çözüm arayacağız.

Başlat menüsü kayboldu, tıklamalarınıza yanıt vermiyor veya “Kritik Hata” mesajı alıyorsanız, size yardımcı olması için bu makalemizi okumaya devam edin.

Windows 10 başlat menüsü çalışmıyor

Windows’un çeşitli özellikleri ile ilgili herhangi bir hata alırsanız, yapmanız gereken ilk şey (PC’nizi yeniden başlatmanın dışında), sistem dosyası denetleyicisini kullanarak bozuk dosyaları kontrol etmektir. Windows sistem dosyalarındaki hataları otomatik olarak düzeltmeye çalışacak, sistem dosyası denetleyicisini kullanarak sorunlu dosyaları kontrol eder.

Bunu yapmak için, Komut İstemi’ni açın (Win + R, ardından cmd yazın) ve sfc / scannow yazın. Tarama, Windows’da bozuk dosyaların olup olmadığını kontrol eder, mümkünse onarır.

Bu başarısız olursa, Komut İstemi’nde, SFC’nin işini yapmasını engelleyen sorunu giderebilen “Dağıtım Görüntüsü ve Hizmet Yönetimi” aracını kullanın. Komut İstemi’ne şunu yazın:

dism /online /cleanup-image /restorehealth

Bu, DISM aracını çalıştırır. Ardından, hataları düzeltmek için başka bir SFC taraması yapın.

Bundan sonra Başlangıç menünüz hala çalışmıyorsa, daha derine inmeniz gerekir.

Düzeltme 1: Windows Uygulamalarınızı Yeniden Yükleyin

Windows uygulamaları güzel görünebilir ve insanlarla konuşmanızı sağlayan Skype’ın mini-penceresi gibi güzel özelliklere sahip olabilirler, ancak zaman zaman Windows’u patlattığı biliniyor. Karışıklıktan sorumlu uygulamanın kilitlenmesi biraz zaman alabilir; bu nedenle Windows’da, her Windows uygulamasını aynı anda tekrar yüklemenize olanak tanıyan uygun bir komut mevcut.

Bu, Komut İstemi’nin süper şarjlı bir versiyonu olan PowerShell ile tanışmak için iyi bir şans.

  • Başlat‘ı tıklayın, powershell yazın,
  • Ardından arama sonuçlarında PowerShell‘i sağ tıklatın ve
  • Yönetici olarak çalıştır“ı tıklayın. ( cmd’ye PowerShell yazdığınızda sudo root komutu gibi yönetici olarak çalıştırmış olursunuz. )

Giriş yaptıktan sonra, aşağıdakileri yazıp Enter tuşuna basın:

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode 
-Register "$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml"}

Bir sürü işlemin başlayacağını göreceksiniz, daha sonra muhtemelen kırmızı alarm veren görünüşte yazıyı göreceksiniz. Bunu yok sayın ve Başlat menünüzün tekrar çalışması için PC’nizi yeniden başlatın.

Düzeltme 2: Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Denemek için en basit şey Windows 10’dan başka bir şeyler arasında Başlat menüsünden sorumlu olan Windows Gezgini işlemini yeniden başlatmaktır. Görev Yöneticisi’ni açmak için klavyenizde Ctrl + Shift + Escape tuşlarına basın. Daha sonra basit görünümdeyseniz “Daha fazla bilgi” düğmesini tıklayın, daha sonra “İşlemler” sekmesinin altında “Windows Gezgini” ne gidin ve sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” ı tıklayın.

Düzeltme 3: Uygulama Kimliği Hizmetini Çalıştır

Windows 10’daki Uygulama Kimliği Hizmeti, hangi uygulamaların bilgisayarınızda çalışmasına izin verilmediğine karar vermek için Applocker adlı bir hizmet kullanır. Çoğunlukla, PC’niz için neyin doğru olduğunu bildiği için buna dokunmanız gerekmez, ancak Başlat menüsü sorunuyla karşılaştığınızda çalıştırmaya zorlamak onları düzeltmeye yardımcı olabilir.

Uygulama Kimliği Hizmeti’ni çalıştırmak için Win + R tuşlarına basın, kutuya services.msc yazın ve ardından Hizmetler pencerelerinde Uygulama Kimliği sağ tıklatın ve Başlat’ı tıklayın. PC’nizi yeniden başlatın ve Başlat menünüz yeniden açılıp çalışıyor olacaktır.

Düzeltme 4: Ağ Güvenli Modda Önyükleme

Birçok kullanıcı Windows’u Güvenli Ağ Modu ile önyüklemenin ardından normal Windows’a geri önyüklemenin bozuk bir Başlat menüsünü düzeltebileceğini bildirmiştir.

Windows 10’dan Güvenli Moda önyüklemek için Win + R tuşlarına basın, msconfig yazın ve ardından Sistem Yapılandırma penceresinde “Önyükleme” sekmesini tıklayın, “Güvenli önyükleme” kutusunu işaretleyin, ardından “Ağ” ı ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

PC’nizi yeniden başlatın ve Ağ Güvenli Mod’da başlayacaktır. Tıpkı Güvenli Mod’a girmek gibi “Sistem Yapılandırma” penceresine gidin, “Güvenli önyükleme” kutusunun işaretini kaldırın, Tamam’ı tıklayın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Başlat menünüz yeniden çalışacaktır.

Düzeltme 5: Dropbox ve Diğer Yazılım

Uzun süredir Windows 10 kullanıcıları, Dropbox’ın Başlat menüsüyle çakıştığından şikayetçi ve bazı kullanıcı hesabı dosyalarının düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için engellemişti.

Dropbox, geçen yıl yayınlanan bir güncellemede bu sorunun giderildiğini iddia ediyor ancak eğer Dropbox’a sahipseniz, sorunun sizin için hala devam edip bırakmadığını görmek için kaldırma işlemi yaptırmanız gerekebilir.

Diğer kullanıcılar, Avast gibi anti-virüs programlarının ve çeşitli üçüncü parti Windows Mağaza uygulamalarının da soruna neden olabileceğini bildirdi, bu nedenle hangisinin suçlu olduğunu görmek için bunların birer birer kaldırılması gerekiyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER