Windows 10, ses kontrolünün Cortana ile sıkı entegrasyonu ve yazılımın hem tabletlere hem de dizüstü bilgisayarlara uyum sağlama biçimi gibi birçok açıdan etkileyicidir. Windows 10 işletim sistemi oldukça iyi çalışıyor ancak zaman geçtikçe, dosyalar ve uygulamalar yığılıyor, donanım yavaşlıyor.

Öncelikle, bloatware’i kaldırma ve tarayıcı uzantılarını azaltma gibi birkaç basit hızlı artırmayı deneyebilirsiniz. Bu çözümler yardımcı olmazsa, işte size Windows 10’u daha hızlı hale getirebilmek için 4 püf noktası.

1- Otomatik Başlatma Uygulamalarını Yönetin

Bilgisayarınızı açtığınızda, Windows başlatılır böylece bir sürü uygulama ve arka plan yardımcı programları da başlatılır. Bu otomatik başlatma, uygulamaların hazır olacağını ve Windows yüklendiği anda beklemesini sağlamayı amaçlarken, her şey aynı anda açılmaya çalışıldığından bilgisayarın önyükleme sürecine ekstra zaman katıyor. Ve sistem, hangi programların otomatik başlangıç listesine dahil edildiğini kullanıcıya açıkça belirtmiyor.

İşletim sisteminizle birlikte yüklenen programlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için, görev çubuğunun boş bir alanını sağ tıklayın ve açılan menüden Görev Yöneticisi’ni seçin. Başlangıç sekmesine geçin ve Windows açıldığı zaman başlatılacak programları görebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini tıklayın, sonra gelecekte otomatik olarak başlatılmalarını önlemek için Devre dışı bırak düğmesini tıklayın. Söz konusu uygulamalar sisteminizden kaldırılamaz, böylece ihtiyaç duyarsanız bunları yine de manuel olarak açabilirsiniz

2.Sabit Disk Sürücüsündeki Depolamayı Boşaltın

İşletim sistemleri, mümkün olduğunca çok boş sabit disk alanına ihtiyaç duyar. Bu, yazılımın geçici verileri saklamak için ve dosyaları düzenlemek için daha fazla esneklik sağlar. Sabit diskiniz artıyor ise, bilgisayar performansında genel bir yavaşlama başlayacaktır. Bu nedenle eski ve kullanılmayan dosyaları silerek hız artışı sağlayabilir.

Şans eseri, Windows 10, disk alanınızın nereye gittiğini gösteren bir ekrana sahiptir. Başlat menüsünden Ayarlar’ı başlatın, Sistem’i tıklayın ve sonra Depolama’yı seçin. Her dosya türünün (fotoğraf, video, müzik, uygulama ve oyun vb.) ne kadar alan kapladığının bir dökümünü görmek için listelenen disklerden birini seçin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan dosyaları ve klasörleri silmek için bu bilgiyi kullanabilirsiniz. Önce önemli olan her şeyi yedeklediğinizden emin olun.

3-Görsel Efektleri Kapatın

Programlarınızı makul bir hızda çalıştırırken sorun yaşıyorsanız, işlemci süresi ve bellek gibi sistem kaynakları üzerindeki talepleri azaltan bu ekstra görsel efektlerini kapatabilirsiniz.

Windows, tüm görsel iyileştirmeleri kapatmanın kolay bir yolunu sunuyor. Denetim Masası> Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş adımlarını izledikten sonra Performans bölümündeki Ayarlar butonuna tıklayın ve açılan pencerede En iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyin.

4-Kayıt Defterini Temizleyin

Kayıt defteri Windows’un yayılan ayarlar dosyasıdır ve Dosya Gezgini’nde gördüğünüz menü düğmelerinden giriş ekranda görünen görüntüye kadar her şeyi kapsar. Birçok uygulama ayarlarını bu dosyada da depolar. Zamanla, kayıt defteri şişmiş olabilir. Bu, genel sistem performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Kayıt defterini, yanlışlıkla önemli bir dosyayı silmeme riski olmadan olabildiğince açık bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenler. Bu programı seçmek söz konusu olduğunda, gördüğümüz en iyi ücretsiz ideal program seçeneklerden biri CCleaner’tir.

Uygulamayı indirin, açın ve CCleaner’ın çözebileceği sorunları görmek için Kayıt Defteri sekmesine geçin. Kaç hata ile uğraştığınızı görmek için Sorunları Tara’yı tıklayın, ardından CCleaner’in onlarla ilgilenmesi için Seçili Konuları Sabitleyin. Program, geçici dosyaları silme gibi performansı artırmak için epeyce başka numaralar da sunmaktadır. Pro sürümüne (bir kerelik bir ödemeyi 24,95 dolara alırsanız) yükselttiyseniz, CCleaner’ı otomatik bir programla bilgisayarınızı düzenli hale getirebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir