Microsoft, Windows 10’u herkes adına daha erişebilir hale getirmek için önemli adımlar attı. Kullanıcılar için işletim sistemine, göz takip fonksiyonu ekliyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, ‘Eye Control’ olarak adlandırılan, göz takip özelliğini duyurdu. Göz takip desteği ile kullanıcılar yalnızca ekrana bakarak programları başlatabilecek, uygulamalar arasında dolaşabilecek, belgeleri düzenleyebilecek.

Göz kontrol sistemi çok önemli ve kullanışlı bir özellik. ALS hastalığından muzdarip kişiler için de oldukça faydalı bir sistem.

Göz takip sistemi, fikrinin sahibi ise Steve Gleasondur. Gleason, eski bir NFL oyuncusudur ve daha sonra ALS hastalığına yakalanmıştır. ALS hastalığının zorlu süreçlerini yaşayan Gleason’un bu fikri, Windows tarafından gerçekleştiriliyor.

Göz takip donanım sistemi, Eye Tracker 4C donanımını ilk destekleyen Tobii ile tasarlandı. Olumlu bir sonuç alabilmek için de göz takip özelliği, gerçek bir hasta ile test edildi.

Göz takip sisteminin, tüm Windows 10 bilgisayarları için kullanıma ne zaman sunulacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Program, şu an beta formunda test ediliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir