Hes kodu bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlar için Covid-19 konusunda bilgilendirmek riskleri en az seviyeye indirmek salgını önlemek amacıyla geliştirilen uygulamadır. Yerli vatandaşların aldığı gibi yabancı vatandaşların da HES kodu alma imkanı vardır. Peki yabancılar için hes kodu nasıl alınır, bakalım.

Yabancılar İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

yabancilar icin hes kodu nasil alinir

Yabancılar akıllı telefonlarına uygulamayı indirerek HES kodunu alabildikleri gibi SMS ile de HES kodunu alabilirler.

1- İlk olarak HES uygulamasını indirin. iOS için tıklayın. Android için tıklayın.

2- Daha sonra adınızı, soyadınızı, yaşınızı ve 99 ile başlayan kimlik numaranızı girin.

3- Son olarak sağ altta HES kodu alma kısmına tıklayın.

Yabancılar İçin SMS İle HES Kodu Alma

Diğer yandan TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazarak aralarına boşluk bırakıp; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderin ve Hes kodunu alın.

HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulaması, Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı koronavirüs salgını hususunda yönlendirmek, bilgilendirmek, yaşanabilecek kötü durum ile ilgili riskleri en asgariye indirmek yayılmasını önlemek maksadıyla geliştirilen mükemmel bir uygulamadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların hizmetine sunulan HES uygulaması ile telefon numaranızı doğrulama yaparak size sorulan soruları cevaplayıp, Covid-19 hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz.

Diğer yandan ise tehlikeli ve riskli bölgeleri sizlere cadde cadde sokak sokak göstermektedir. Bu arada harita üzerinde eczane, harita, market zincirleri, duraklar ve metro gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER