Yakında Süpermarketlerde Yer Alabilecek Yeni Bir Meyve İle Tanışın!

Ana Sayfa Haber İlginç Yakında Süpermarketlerde Yer Alabilecek Yeni Bir Meyve İle Tanışın!
  

Okuma süresi : dakika


İsmi pek de iştah açıcı değil. Yeni bir meyve ve adına şimdilik “yer kirazı” deniyor. Bu meyveyi daha önce görmemiş ve tatmamış olabilirsiniz ancak birkaç genetik düzenlemeden sonra süpermarketlerde yerini alacak gibi duruyor.

Reklam ucuz duvar kağıdı

Çünkü bilim adamları, CRISPR adlı bir gen üzerinde yapılacak düzenlemelerin yenilemeyecek durumda olan çoğu bitki meyvesinin yenilecek duruma getirilebilme sürecini kısalttığını aktarıyor. Bunu kanıtlamak için ise yapılacak testlerde yer kirazı meyvesini kullanılacağını aktardılar.

Bu meyvenin test amaçlı seçilmesinin sebebi ise büyümesinin ve yetiştirilmesinin zor olmasıdır. Ayrıca meyve tam olgunlaşmadan üzerinde bulunduğu ağaç köklerinden zemine düşüyor.

yer kirazı

Sert kabuğu yüzünden de tozlaşmaya karşı direnç gösterdiği için bolca üretilemiyor. Mevcut şartlarda bu meyvenin zamanla değişime uğrayarak ve geleneksel bitki evcilleştirme yöntemlerini kullanarak süpermarketlerimizde yerini alması on yıllar hatta asırlar alabilir.

CRISPR genomu üzerinde yapılacak genetik değişikler ile bu süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Yeni bir çalışma ile araştırmacılar, bitki genetiği üzerinde yapılan düzeltmelerin sağladığı kontrol gücü ile aynı bitkilerin evcilleştirme ve tüketime hazır hale getirilme süreleri asırlardan birkaç yıl seviyelerine kadar düşebildiğini gösterdiler.

Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda araştırmacı ve bitki uzmanı olan Zachary Lippman, “ Doğru bir yaklaşım ile, üretimi ve tüketimi mümkün olmayan meyvelerin kolayca marketlerimizde yer alabileceğine kesinlikle inanıyorum. Bu, doğanın gücü ve teknolojide geldiğimiz son noktanın birleşiminin bize bir hediyesi “ dedi.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü ve Boyce Thompson Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ile birlikte Lippman, yer kirazının gen bilgilerini çıkardılar ve bu genler üzerinde değişiklik yapabilmek için CRISPR genom tekniğini kullandılar. Bu değişiklikler sonucunda, bitkinin çiçeklenme seviyesini düzenleyen bir hormonun salgılanma seviyesini değiştirmeyi başardılar. Böylece bitkinin üremesi ve meyve vermesi daha kompakt bir hale geldi.

Meyvenin genetiği üzerinde yapılan başka bir ince ayar, meyve yoğunluğunu daha da arttırırken, öte yandan başka bir genetik değişiklik ise meyvenin büyüklüğünü ve meyve sayısını arttırarak daha verimli bir hale getirdi.

Lippman yaptığı açıklamada, “ Bu meye üzerinde yapılan değişiklik sonucu elde edilen bulgular, bir çok yabani bitkinin insan hayatına girebilmesinin sağlanması konusunda umut vadediyor “ dedi.

Ekip her ne kadar şuan yer kirazı üzerinde çalışmalar yapsa da sadece bu meyve ile sınırlı kalmak istemiyorlar. Hem meyve bazında hem de meyveye kazandırılacak özellikler konusunda daha da ileriye gidileceği aşikar. Meyvenin renginin ve tadının değiştirilmesi de ekibin amaçları arasında.

Çalışma ile ilgili diğer ilginç bir konu ise, araştırmacılar yer kirazını üzerinde gerçekleştirilecek genetik değişiklikleri belirlerken, domates üzerinde yapılan ve olumlu sonuç alınan genetik çalışmalardan faydalandılar.  Ekip böylece bir bitki için etkin olan genetik değişikliklerin başka bir bitki için de geçerli olabileceğini göstedi.

Boyce Thompson Enstitüsü’nden başka bir araştırmacı olan Joyce Van Eck, CNN’e verdiği röportajda, “Bu çalışmalar sadece yeni genetik keşifler yapmaktan öte var olan çalışmaların da bir adım öteye taşınmasını sağlayabilecek düzeyde” dedi. Genetik mühendisliğinin gelişmesi ile artan insan ihtiyaçları ve tüketimi karşılayabilmek adına yapılan bu çalışmaların sonuçlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin uzun vadede ne olacağını elbette bilemiyoruz. Ancak bilinen şu ki zaman geçtikçe marketlerde görmeye alışkın olmadığımız meyveler ve sebzeler ile karşılaşacağız. Elbette bunlar yoktan var olacak ürünler değiller. Ancak gelişen teknoloji ve ilerleyen genetik mühendisliği bilimi sayesinde hayatımıza dahil olacaklar gibi görünüyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir